MAY
Friday 04/05 > Jeff Mills @ Petrol, Antwerp
Saturday 05/05 > Leon Bolier (NL), Joop (NL), Will Johnston (USA) @ Illusion, Lier
Saturday 05/05 > Mark Knight @ Versuz, Hasselt
Saturday 05/05 > Protocol @ Club Asta, Den Haag (NL) - Sean Tyas, Cosmic Gate, Bas & Ram, Jochen Miller, Spider vs. Mike S
Saturday 12/05 > Ton T.B., Boy Lamoen, Jordy Lishious, Jaymen @ Illusion, Lier
Saturday 12/05 > Godskitchen World Tour @ Happydayzz, Culemborg (NL) (22.00u - 05.00u) - Eddie Halliwell, Mark Eteson, Sander Van Doorn, Ronald Van Gelderen, Sidney Samson, Paul Thomas, Bruze
Saturday 12/05 > Fou @ Kokorico, Zomergem
Monday 14/05 - PSW presents ProgreSsion Waves: electro @ Bar Australian, Antwerpen - Jaxx, VEGA, Fanatix, Beltsin
Wednesday 16/05 > Felix Da Housecat @ Culture Club, Gent - Salon Rouge: Ya’Mo, Felix Da Housecat (USA), Guy Ohm + Noir & Blanc: Smith Davis, Prinz, Drazz
Wednesday 16/05 > B2B Productions presents "When Trance meets Dance" @ RAFC, Deurne - Synsun (Live), Hux Flux (Live), Ibojima (Live), La Mila (Live), Highko (Live), Firaga, Norion, Ramses, Neok & Denlaf, Super G, Astarte vs. Nezoth, Aanoebis
Wednesday 16/05 > Bassleader @ Flanders Expo Gent - Paul Elstak, Promo, Neophyte, Ruthless, Dark-E, Zany, The Prophet, Dana, Yves Deruyter, Coone, Greg C, Lobotomy Inc, Jones & Stephenson (LIVE), DJ HS, Franky Jones, Bounthyhunter, Thunderball, DJ Glenn, DJ Bam Bam, Q-IC & DJ Ghost, Sven Wittekind, ... (LINK)
Wednesday 16/05 > 8 Years The Level @ Illusion, Lier - Axwell (Swe), Christophe, David, Gee, Seelen, Pete Heller (UK), Jean Delaru, Lins, Massimo, Nico
Wednesday 16/05 > La Rocca Classics @ La Rocca, Lier - Eric-B, Yves Deruyter, Frank Zolex, Phi-Phi, Dave Lambert, Tofke
Wednesday 16/05 > Retro Arena, Trance Edition @ Temple, Destelbergen - David, Fred Baker, Marco, Filp Delie
Wednesday 16/05 > Retro @ Kokorico, Zomergem - DJ Vince, DJ Benny, Yves Deruyter, DJ Georges
Thursday 17/05 > Dancetour @ Meent, Lelystad (NL) - Ferry Corsten, Ronald van Gelderen, Marco V, Benny Rodrigues, Shinagl
Thursday 17/05 > ASOT 300 @ Pettelaarse Schans, Den Bosch (NL) - Aly & Fila, Sean Tyas, Menno De Jong, Marcel Woods, Markus Schulz, Armin Van Buuren
Thursday 17/05 > Armada Night (ASOT 300 Afterparty) @ 013, Tilburg (NL) - Armin van Buuren, Markus Schulz, ElSandro, Mischa Daniels, Maurice Delgado
Saturday 19/05 > Markus Schulz (USA) @ Illusion, Lier
Saturday 19/05 > Tiësto, Elements Of Life Worldtour 2007 @ Ethias Arena, Hasselt
Sunday 20/05 > XL Sunday @ La Rocca, Lier - David Guetta
Friday 25/05 > Miss Nine & Dynamic Bros @ Café d'Anvers, Antwerpen
Friday 25/05 > Trance Nation - Retro Edition @ Tropic, Oostakker - DJ Neon, DJ Benny, DJ Fabian, DJ Ken, DJ Gin
Saturday 26/05 > 4 Years Rotationz @ Pulse Factory, Tournai - Main Room: Michael Forzza (Resident), CP (Resident), The Rotationz Team (Pedro Mercado - The Mystic Force - Tim Davis) + The Laurens-Club Room: Laurent Top (Resident), Viktor
Saturday 26/05 > Emporium Festival @ Nijmegen (NL) - Sebastian Ingrosso & Steve Angello, Benny Rodrigues vs Marco V, Dr Lektroluv, Laidback Luke, Technoboy vs Tatanka, Headhunterz (Live), The Prophet, Beholder & Max Enforcer, Monika Kruse (Ger), Michel de Hey, Secret Cinema (Live), Shapeshifters (UK), Benny Rodrigues & Norman Soares (Live on percussion), Paul Elstak vs The Darkraver, Ruthless vs Coone (Live), Panic vs Neophyte, Pavo, Q-Ic vs Lobotomy Inc, Rank 1, Cosmic Gate, Sander van Doorn, Jochen Miller, G-Spott, Eric van Kleef, Mark Norman, Randy Katana ...
Saturday 26/05 > Armada @ Panama, Amsterdam (NL) - Rank1, Cosmic Gate, Mischa Daniels, Franklin
Saturday 26/05 > Cor Fijneman (NL) @ Illusion, Lier (Memories XL + Level Classix)
Sunday 27/05 > Dancetour @ Chasséveld, Breda (NL) - Judge Jules, Marco V, Ferry Corsten, Benjamin Bates, Bart Claessen
Sunday 27/05 > Club Elite Night, The Spring Edition @ Illusion, Lier - M.I.K.E., John '00' Flemming, Andrew Bennett, Lemon 8, DJ Vega
Sunday 27/05 > DJ Jean's Birthday Bash (in The Level) @ Illusion, Lier
Monday 28/05 > Armada @ Grote Markt, Groningen (NL) - Armin van Buuren, Erick E, ElSandro, Joop, DJ Orchid
JUNE
Friday 01/06 > Students 4 Life @ Versuz, Hasselt - Ferry Corsten, Dave Lambert, Barthez
Tuesday 05/06 > DanceTour @ Het Geusseltpark, Maastricht (NL) - Marco V, Marcel Woods, Cor Fijneman, Fausto, N-Tony
Saturday 09/06 > Unique presents Tomcraft @ Tropicana, Geraardsbergen - Tomcraft (D), Koen, Free-Fall
Friday 15/06 > Progression Album Release Party @ AreaSixzz, Dordrecht (NL) - Boy Lamoen, Progression, Misja Helsloot vs. Sied van Riel (LINK)
Saturday 16/06 > Menno De Jong CD Release Party @ Studio 80, Rembrandtsplein, Amsterdam (NL) - Area 1: Menno De Jong (8h set) + Area 2: Eelke Kleijn vs. Nick Hogendoorn, Fine Taste, C-Jay, Cliff Coenraad, Kimito Lopez, Re:Locate
Saturday 23/06 > Summerfestival @ Lilse Bergen - Benjamin Bates, Mason, Marcel Woods, Dave Lambert, Johan Gielen, Basto!, DJ Wout, Christophe, F.R.A.N.K., Ruben, The Prophet, Darkraver, Showtek, Deepack, Coone vs. Ruthless (Live), Headhunterz, Greg C, Lobotomy Inc. vs. Ronald V, Chicago Zone, Dark-E
Saturday 23/06 > Joachim Garraud @ Versuz, Hasselt
Saturday 30/06 > Jon O'Bir @ Illusion "Membernight - The Trance Edition", Lier
Saturday 30/06 > Markus Schulz SOLO (6 Hour Set) @ Panama, Amsterdam (NL)
Saturday 30/06 > Fedde Le Grand & Dennis Ferrer @ Louise Gallery, Brussel - Fedde Le Grand, Dennis Ferrer, Angel, D.J.F.K.
Saturday 30/06 > Fedde Le Grand @ Versuz, Hasselt
Saturday 30/06 > Awakenings Festival @ Festivalterrein Spaarnwoude (NL) - Loco Dice, Joris Voorn (live), Green Velvet, Richie Hawtin, Quince (live), Steve Rachmad, Adam Beyer, Secret Cinema & Coming Soon (live), Cari LekeBusch, Damian Keane & Dave Miller, Joey Beltram, Dave Clarke, Miss Djax (live), Murphy & Christian Fischer, Sven Wittekind & Robert Natus, Felix Kröcher, Polder (live), Anja Schneider, Pig & Dan, Martin Buttrich (live), Marek Hemmann (live) ...
JULY
Thursay 05/07 to Sunday 08/07 > Les ardentes festival @ Luik - Cassius (live), Ellen Allien + Apparat (live), DJ Hell, Ricardo Villalobos, Ivan Smagghe, The Hacker (live), Robert Hood, Vive La Fête, Damian Lazarus, Nathan Fake (live), Michael Mayer, Adam Beyer, Oliver Koletski ft. Kai Kurve, (T)ékël, The Presets, Piano Club, Compuphonic (live), The G, Mr Magnetik ...
Saturday 07/07 > Beta Party V5 @ Rector, Gent - Chris Riley, DJ Vega vs Tomas Neil, Tcx, Moisture & Garden, DJ Zetski, Luc Adriaenssens
Saturday 07/07 > Jonas Steur @ Illusion, Lier
Saturday 07/07 > Intuition Summer Event @ Bloomingdale, Bloemendaal (NL) - Menno De Jong [NL], M.I.K.E. aka. Push [BE], Cor Fijneman vs. Mark Norman [NL], Gareth Emery aka. GTR [UK], Solar Stone [UK], Airwave (Live) [BE], Galen Behr [NL], Re:Locate (ft. Sir Adrian with live vocals) [NL], Sied van Riel [NL]
Saturday 07/07 > Sensation White 2007 @ Amsterdam ArenA, Amsterdam (NL)
Friday 13/07 - Monday 23/07 > 10 Days Off @ Vooruit, Gent - Agoria, Âme, Booka Shade, Laurent Garnier, Martin Solveig, Monika Kruse, Richie Hawtin, Skream, STIJN, Tiefschwarz, Alex Gopher (Live), Audion (Live), Dixon, Djuma Soundsystem, Etienne De Crécy, Fabio, Fairmont (Live), John Digweed, Mason, Slam, Tiga ... (LINK)
Saturday 14/07 > Sensation Black 2007 @ Amsterdam ArenA, Amsterdam (NL) - Scot Project, Luna, Dana, Black Identity (Live), Zany, Vince, Outblast & Promo, Angerfist (Live), MC Ruffian
Saturday 14/07 > Dancevalley 2007 @ Spaarnwoude, Velsen-zuid (NL) - Paul van Dyk, Ferry Corsten, Umek vs. Valentino Kanzyani, Marcel Woods, Erick E, Cirillo, Ricky Rivaro, Prinz, Carl Cox, Michel de Hey, Tim Deluxe, Cristian Varela, DJ Dan, Monika Kruse, Marco Bailey, Yoji Biomehanika, Tom Harding, Fred Baker, Bas & Ram vs. Fausto, Organ Donors (LIVE), Rush, Marco Remus, Frank Kvitta, Marco V, Robbie Rivera, Preach, Sebastien Leger, Benny Rodriguez, Benjamin Bates, Sander van Doorn, Brian Cross, Christopher Lawrence, Judge Jules, Blank & Jones, John "00" Flemming, Sean Tyas, M.I.K.E., Ian Betts, Dogzilla (LIVE), Sandy Rivera, DJ Jean, G-Spott, Oxia, Dominik Eulberg, Agoria (LIVE), Mason & The Maker (LIVE), Gabriel Ananda (LIVE) ...
Friday 20/07 > Illusion At The Beach (Belgian Retro Night) @ Hangaar 1, Oostende - Regi, Wout, Franky Kloeck, Jan, Jan Vervloet, Bountyhunter, A-Tom-X, Kane, Christophe, Lins, David, Jean, Nico
Saturday 21/07 > Illusion At The Beach @ Hangaar 1, Oostende - Wout, Franky Kloeck, Nico, Jan, Kane, Christophe, David, Jean, Massimo & Seelen
Saturday 21/07 > Extrema Outdoor @ Aquabest, Eindhoven - Pete Tong, Steve Lawler, Junkie XL (Live), Booka Shade (Live), Fedde le Grand, Erick Morillo, Harry Choo Choo Romero, Jeff Mills, Ben Sims, Gabriel Ananda (Live), Joris Voorn (Live) Bart Skils, John Digweed, Danny Howells, 16 Bit Lolita’s, James Holden, Misstress Barbara, Extrawelt (Live), Petter (Live), Nathan Fake, Fairmont (Live), Thomas Schumacher, Sweet Coffee (Live), Sven van Hees, Swirl People (Live) ...
Saturday 21/07 > Simon Dunmore @ Versuz, Hasselt
Friday 27/07 & Saturday 28/07 > Global Gathering 2007 (UK) - Faithless, Basement Jaxx, Paul Van Dyk, Judge Jules, Sen Vath, Steve Lawler, D Ramirez, Fedde Le Grand, Marcel Woods, Markus Schulz, The Glimmers, Yoji Biomehanika ... (LINK)
Saturday 28/07 > Tomorrowland @ Recr. Area De Schorre, Boom - Marco Bailey, Ed Rush & MC Justice, Fresh & MC Staming, Simon Bassline Smith & Youngman MC, Millenium Cru & MC Dapper, Murdock, Yves Deruyter, Airwave, Giuseppe Ottaviani, Manuel Le Saux, DJ Fire, Elof, Yahel, Astrix, John OO Flemming, Lani, Kairon, Firaga en Norion, Ghost, Marco Remus, Q-IC, Lethal MG, Jones & Stephenson (live) ...
Sunday 29/07 > Tomorrowland @ Recr. Area De Schorre, Boom - Paul van Dyk, Roger Sanchez, David Guetta, DJ Mason, Carl Craig, Luciano, Smos & Baby B, Prinz, Filliz, Bartholomeo, Tweety, Bob Sinclar, Steve Angello, Tom De Neef, Dave Lambert, Tom Leclerq, B, Armin Van Buuren, Markus Schulz, Rank 1, Perry O'Neill, Menno De Jong, DJ Rush, Technasia, Joris Voorn, T-Quest, Kozz, Kr!z, Yoji Biomehanika, Promo vs. Lady Dana, Luna, Zany, Coone, Zatox, Headhunters, Ruthless, Chicago zone vs. Lobotomy Inc., Raoul, Guy Ohm feat. Funky Frenic, Maxim Lany feat. El Carlitto, Davidov, Mystique, Red D en Tino, Sake, Joss, Cosmic, uneak en Crack T. ...
AUGUST
Sunday 05/08 > Nature One @ Raketenbasis Pydna, Kastellaun/Hunsrück (D) - (LINK)
Thursday 16/08 - Saturday 18/08 > Pukkelpop 2007 @ Hasselt-Kiewit - Basement Jaxx, Radio Soulwax presents Soulwax Nite Versions (Live) + 2 Many DJ's, Tiga, Groove Armada, Alex Gopher (Live), Cassius (Live), Laurent Garnier (Live), Erol Alkan, James Holden, DJ Jazzy Jeff, Trentemøller (Live), Justice (Live), Digitalism (Live), Black Strobe (Live), Collabs 3000 (Live), Zombie Nation (Live), Boys Noize (Live), Apparat (Live), Booka Shade (Live), Agoria vs Oxia, ...
(LINK)
Saturday 25/08 > Mystery Land 2007 @ Voormalig Floriade terrein, Hoofddorp (NL) - Tiga, Felix da Housecat, Fedde Le Grand, Marco V, Dr Lektroluv, Marnix, Bart Skils, Mason & The Maker (Live), Promo & Lady Dana, Deepack, DJ Zany, Showtek (Live), Headhunterz (Live), DJ Luna, DJ Ruthless vs. Coone, Cor Fijneman, Armin van Buuren, Markus Schulz, Rank 1, Menno de Jong, Signum, StoneBridge, Sander van Doorn, Roger Sanchez (4u), Steve Angello, Laidback Luke, Martijn ten Velden, Erick E, Don Diablo, Lucien Foort, Benny Rodrigues, Ricky Rivaro, Michel de Hey, Booka Shade, Loco Dice, Alex Under, Chris Liebing, Derrick May, Joris Voorn (Live), Joey Beltram, Cristian Varela, Steve Rachmad, Sandy Warez, Joost van Bellen, Darkraver ... (LINK)
SEPTEMBER
Saturday 08/09 > Q-Base @ Airport Weeze (D)
Saturday 08/09 > Cityparade
Friday 14/09 > Illusion XXL @ Sportpaleis Antwerpen, Antwerpen - Joop, Jonas Steur ...
Saturday 15/09 > Roger Sanchez @ Louise Gallery, Brussel - Roger Sanchez, Angel, D.J.F.K.
OCTOBER
Saturday 06/10 > Eddie Thoneick @ Versuz, Hasselt
Last edited by FCB_Fanatic on Jun-01-2007 at 13:16
|