2009
JUNE
Friday 19/06 > Tiësto @ Ciney Expo, Ciney
Saturday 20/06 > Werchter Classic – Motor, Tom Helsen, Duffy, Keane, Moby, Depeche Mode, Basement Jaxx
Saturday 20/06 > Yves Deruyter Bday Party @ Kokorico, Zomergem - Red Hall: Yves Deruyter, Nico Parisi, Tom de Neef, Vince!, Wout, Bart Maes, Benny Mortier, Kevin Belushi - Color Studio: Ignazzio - Booty Room: Krizz
Sunday 21/06 > At the beach with... Ferry Corsten @ BLM9, Bloemendaal (NL) - Ferry Corsten, Rafaël Frost, Solarstone
Saturday 27/06 > Kozzmozz @ Vooruit, Gent - Fader, Kr!z, Marcel Dettmann, Pacou, Robert Hood, Spacid
Saturday 27/06 > Summerfestival 2009 @ Festivalterrein Nieuw-Zuid, Antwerpen - JIM STAGE: Ferry Corsten, Milk Inc, Robert Abigail, Discobar Galaxy, Johan Gielen, F R A N K, Sylver, Lasgo, Peter Luts, Laurent Wery, Ruben - NOXX STAGE: Chris Lake, Laidback Luke, Funkerman, M.a.n.d.y. (DJ Set), Marko, Yves V, Grammy, Guy D'o, Tofke vs. Alec - ELECTRO STAGE: Monica Electronica, Ampersand, Cosy Mozzy, M&M Soundsystem, Sigi, Mr Magnetik, Laston & Geo, Rockstarz, Brian V, Neon - BLUE FLAME STAGE: Mystique, Hardwell, Cash Money & Skeme Richards, Real El Canario, TLP aka Troubleman, N8N, Nicolaz - BASS EVENTS STAGE I (JUMP & TEKSTYLE): Coone & Ruthless (LIVE), Ronald V & Chicago Zone & Binum, Q IC & Dark E, Playboyz, Fenix & Guarana, Greg C (LIVE), Qatja S, Gave (LIVE), Mystery & Dany BPM, Massiv, Demoniak vs. Orpheuz, Ladyboy & Owen G, Jones & Sjoekoe, Def Toys, Solaxx vs Bestien, Hosted by MC Chucky - BASS EVENTS II (HARDSTYLE): Technoboy, D Block & S Te Fan, Noisecontrollers (LIVE), Headhunterz, Psyko Punkz (LIVE), Wildstylez, Stephanie (aka Stephy), Brennan Heart, Scope DJ, Dutch Master, Josh & Wesz, Bass Modulators, The Pitcher & Dozer, Hosted by MC Villain - BASS EVENTS III (HARDCORE / OLDSKOOL): Angerfist, Evil Activities, Danger Hardcore Team (LIVE), Darkraver vs Dr Rude, Korsakoff, Outblast, Vince & The Viper, Promo, Neophyte, Tha Playah, Kristof, Crimetime Society, Hosted by MC Linez
Sunday 28/06 > Citymoves @ Uithof, Utrecht (NL) - Erick E, Jean, Menno de Jong, Rank 1, Remy, Ryan Marciano, Sunnery James
JULY
Saturday 04/07 > Forbidden Fruit invites Cocoon > Chris Tietjen, Tobi Neumann, Markus Fix, Kia (LINK)
Saturday 04/07 > Reboot & Ben Klock @ Fuse
Saturday 04/07 > Luminosity Beach Festival (Day 1) @ Beachclub Riche, Zandvoort (NL) - Mainstage: Airbase, Cliff Coenraad, Ferry Tayle, Leon Bolier, Ronald van Gelderen, Sequentia, Shah, Thomas Bronzwaer - Luminosity meets Trancesetterz: Artento Divini, ElSandro, Jorn van Deynhoven, Mark Sherry, Misja Helsloot, RAM, Re-Ward, Sean Tyas
Sunday 05/07 > Luminosity Beach Festival (Day 2) @ Beachclub Riche, Zandvoort (NL) - Mainstage: Daniel Kandi, Galen Behr, Jonas Steur, Manuel Le Saux, Michael de Kooker, Monogato, Pedro del Mar, Vast Vision - Trance Classics: 4 Strings, Airwave, Cor Fijneman, Ernesto vs. Bastian, Jochen Miller
Saturday 11/09 > Dance Valley 2009 @ Recreational Area Spaarnwoude, Velsen / Amsterdam (NL) - Mainstage: Eddie Halliwell, Erick E, Ferry Corsten, Hardwell, Jerome-Isma-Ae, Kraak & Smaak, Marco V, Mick Di Lano, Sidney Samson, Terry Toner, The Bloody Beetroots - A State Of Trance: Armin van Buuren, Gareth Emery, Glenn Morrison, Markus Schulz, Remy, Stretch - Defected in The House: ATFC, Baggi Begovic, Born To Funk, Chocolate Puma, David Penn, Sergio Flores, Shapeshifters, Simon Dunmore, Hardsouk (LIVE), Shovell (LIVE) - Renaissance: Dave Seaman, Hernan Cattaneo, Marcus James, Nick Warren, Prinz, Sasha - Electronation: Clockwork, Hell, Jarno, Solomun, Terry Toner, Tron, Alter Ego (LIVE), Anthony Rother (LIVE), Johannes Heil (LIVE), Stephan Bodzin (LIVE), ...
Saturday 18/07 > Extrema Outdoor @ Aquabest, Best / Eindhoven (NL) - Main Stage: Deadmau5, Tiga, Josh Wink, Benny Rodrigues, 2000 and One, Eric de Man, Isis, Eva Maria & Martine - Future Funk: Axwell, Steve Angello, Housequake feat. Roog, Erick E & MC Gee, Dirty South, Wally Lopez, Funkerman, Kim Fai, Sam 'o Neall - Dave Clarke Presents: Dave Clarke, Miss Kitten & The Hacker (LIVE), James Holden, Len Faki, Renato Cohen, Slam, Patch Park, White Noise contest winner - Lakeside: Sander Kleinenberg, James Zabiela, Joris Voorn, Lee Burridge, 16 Bit Lolita's, Add2Basket, Applescal (LIVE) - Ed Banger Stage: DJ Mehdi, Busy P, Steve Aoki, Feadz, Fake Blood, Joost van Bellen, Beesmunt Soundsystem, Ed Banger All Stars - Extrema Music: DJ Remy, Rene Amesz, Warren Fellow, Darko Esser (LIVE), Edwin Oosterwal, Pitto (LIVE), Mark August, Quince (LIVE), TJ Kong - Royal Dutch: Sunnery James & Ryan Marciano, Ricky Rivaro, Sidney Samson, Afrojack, Vato Gonzalez feat. MC Tjen, Rehab, Silvano da Silva - Riccos Village invites Salsa Breeze: Jack, Herb, Reagan, Guillermo, RO-1, Riccardo & G-Lontra feat. Chelc-D - The Island: Lily Pearl, Michael 'Ille Bitch' Von L - V's: Eyesupply, Kijkbuiskinderen, Kunstlicht, Reach Visuals, Judocus
Monday 20/07 > Globe Reunion @ Cafe D'Anvers, Antwerp - Frank Zolex, Yves Deruyter, Frank Dewulf, Kevin Jee, Tofke
Monday 20/07 > Belgian Retro Night @ Illusion, Lier - Sven Lanvin, Jan, A-Tom-X, Jan Vervloet, Jean, Seelen
Saturday 26/07 > Tomorrowland @ De Schorre, Boom (Day 1)
Sunday 27/07 > Tomorrowland @ De Schorre, Boom (Day 2)
Friday 31/07 - Sunday 02/08 > Nature One 2009 @ Raketbasis Pydna, Kastellaun (D) - see AUGUST
AUGUST
Friday 31/07 - Sunday 02/08 > Nature One 2009 @ Raketbasis Pydna, Kastellaun (D) – DJ’s: Paul van Dyk, Carl Cox, Armin van Buuren, Sven Väth, Dubfire, Turntablerocker, Chris Liebing, Felix Kröcher, Ferry Corsten, Sander van Doorn, Monika Kruse, Sven Wittekind, Judge Jules, Moguai, The Disco Boys, Marco Bailey, Hell, Menno de Jong, Dominik Eulberg, Moonbootica, DJ Murphy & Christian Fischer, Phil Fuldner, Tom Novy & Nic Fanciulli, Dag, Joell Mull, Robert Natus, Milk & Sugar, Alex MORPH vs. Woody van Eyden, Ronski Speed, Charly Lownoise & Mental Theo, Format:B, Stoneface & Terminal, Steve Mason, Oliver Bondzio, Butch, Roland Casper, Dr. Motte, Hardy Hard, DJ Toyax, Frerikson & Benno Block, Babor, Moritz Piske, Mike-MH4, Klaudia Gawlas, DJ Lukas, Tiger and Dragon, Sebastian Gnewkow, Roland M. Dill, Daniel Kandi, David Forbes, ... and many more - Live Acts: Paul Kalkbrenner, Lützenkirchen, Anthony Rother, Arkus P., Gregor Tresher, Extrawelt, The Advent, SONO, Jacek Sienkiewicz, Gabriel Ananda, Einmusik, Eric Sneo, Brian Sanhaji, Alien Factory, Kollektiv Turmstrasse, NatureOne Inc.
Friday 14/08 > Carl Cox @ Noxx, Antwerp
Saturday 29/08 > Mysteryland 2009 @ Haarlemmermeer (NL) - Mainstage: Axwell & Steve Angello & Sebastian Ingrosso (Swedish House Mafia), Sander van Doorn, Karotte & De Man Zonder Schaduw, Chuckie, Joost van Bellen, Shinedoe (LIVE), Bjorn Wolf - Hey!: Ricardo Villalobos (3 Hours set), Michel de Hey, Gregor Tresher (LIVE), Matthias Tanzmann, Juan Sanchez, Estroe - Grolsch Live: Vive la Fete, Fakkelbrigade (Sticks, Rico, Typhoon & James), Sneaky Sound System, Headliner TBA - De Techno: Adam Beyer, Oscar Mulero, Felix Kröcher, The Advent vs. Industrialyzer, Remy, Redshape (LIVE), Counterpart, Peter Horrevorts, MC Dice - Flamingo Nights: Stereo MC's (LIVE), Tocadisco, John Dahlbäck, Mark Knight, Funkerman, Bart B More, Patric La Funk - Rauw: Felix da Housecat, Joost van Bellen, Brodinski, Lele, Boemklatsch, The Walk & Rogerseventytwo, Special Act TBA - High Contrast: Above & Beyond, Marco V, Nic Chagall, Simon Patterson, Wippenberg, Joop!, Cliff Coenraad, Dennis Sheperd - Dirty Dutch: Chuckie, Benny Rodrigues, Sunnery James & Ryan Marciano (3 hrs set), Afrojack, Sidney Samson, Hardwell, Shermanology, Carita la Niña feat Jennifer Cooke, Daniel Bovy & Roy Rox, Zawdi MC, MC Roga, Jethro Angkotta - Q-dance: Noisecontrollers, Headhunterz, Kamui, Luna, D-Block & S-te-Fan, Technoboy, Tatanka, Deepack, Evil Activities - Turn up the bass: Jean, Tony Scott (LIVE), Luciën Foort, Robin Albers, Marcello, T99 ft Tragic Error (LIVE), Super Sampler Sound Sytem ft Bart Thimbles, Miss Monica, Koenie - Expornstar: Billy the Klit, Tony Cha Cha, Jaziah, Hitmeister D, Randy G. Blomstar & Wiebthroat, Shagspeare & Lady B, The Flexican, Bingo Players, Robbert de Hiro - OI!: N-Type, Kromestar, Gomes, Vader, Osiris, Brutuzz, Nicon, Bojcot Selectah, MC Drew - All Is One: Isis, Daniel Stefanik, Arjuna Schiks (LIVE), Philip Young, Egbert Jan Weeber, Jan van Kampen (Dekmantel), Kareem Raihani (LIVE) - Bar27: Olivier Weiter (3 hrs set), Ricketic, Lucatone, Eke Evi, Erin, Rus - Little Sexmachine: Wannabe A Star, Mr. Wix, Menr. BroekjeVol & Mevr. BroekjeVol (Adult-XXX-Set), Guerilla Speakerz, Michael Nunes, Oslo Hilton, The Fringe - Vage Gasten: Henzel & Disco Nova, Phonic Funk & Marcella, Melly Mel, Mighty Fools - Sffrmkrs avec Leyp: Filty Jerks, Freshest Kidz, Manga., Snelle Jelle, Turne, Cream, Ricky Bono, SP, Phalerieau, Abstract, Fanny West, Marrichino, MC Grappenmaker,MC Marboo - Thunderdome: Matt Green, Stormtrooper, Tymon, Coffeecore, Mez (LIVE), Torsion (LIVE), Mental Wreckage, MC Justice
SEPTEMBER
Saturday 05/09 > Laundry Day @ Nieuw Zuid, Antwerp - Tiësto, Front 242
Saturday 12/09 & Sunday 13/09 > Eargasm Open Air 2009 @ Leuven - Psychedelic Madness: Afgin (LIVE + DJ set), Haltya(LIVE), Bitkit (LIVE), Lurk, Yannick Thiry, Psyvader, Psyborg, Caspar, Anoebis, Ain-Soph vs. Fregle, Jharu, Oonah, Norion, Lepton, Crazy Closing by Don Cabron - KetaLoco-stage: Hybrid, Justin Space, Caspar, R'Deem vs. Sven Rollins, Lurk, Sin Silly, Anderson, Massimo Girardi, Jack Creed, don Santos, Juannes, The Tech-nicals, Fratres Fortunos - Taka Taka: An exotic stage with balkan, D&B, dubstep, reggea, ragga, bhangra etc. (DJ's TBA) - Chill-out: Aida, Anoebis Sea of Tranquility, Panoramix, Yellow Galactic Sun Relive Woodstock!, Foose & Leech, Olibiza, Moogly, Mojo Chill Connection, Caspar
OCTOBER
Saturday 03/09 > B2B presents Psygathering 2009 @ Grenslandhallen, Hasselt - Yahel (LIVE In Concert), Astral Projection (LIVE), Koxbox, Synsun, Firaga, Norion
Last edited by FCB_Fanatic on Jun-15-2009 at 20:02
|