TranceAddict Forums (www.tranceaddict.com/forums)
- Europe - Sweden
-- Skåne?
Pages (2): « 1 [2]
| quote: |
| Originally posted by mjz hehe, dom är halvägs där redan... |
Jag har läst nånstans att Skåningarna vill ha att Danskarna börjar snacka mer 'theaterdansk' dvs Danska som de snackade i 19-talet. För att det var lite långsammare och tydligare.
Jag kollar en hel del Danska tv (Engelsk språk med Danska texter), och jag måste säga att språket är väldigt likadant när man vet deras utspråk-reglar. Jag kan förstå ett långsamt konversation bara med mina Svenska kunskaper alltså det måste vara inte så svårt för er heller.
av köpenhamnarna fattar man noll i af 
det e ju precis problemet 
förut brukade danska vara en språk som var tydligare men sen tiden gick förbi började människorna i de större stederna snacka snabbare o snabbare. konstig utveckling egentligen..
"snakke ikke dansk" funkar ju alltid 
lr fråga de att skriva ner vad de menar 
Ai jusualli spik inglish with the danes 
va skönt att fler malmöiter börjar intressera saj i världens enda vettiga musik 
jag kommer också från Malmö o e öppen för det mesta inom elektronisk musik 
skulle också gärna ha Skåne loss från sverige men jag har väll insett att det va svårare än jag trodde..
Kan inte riktig säga att jag kommer från skåne, men jag har bott i malmö i halft år nu ungefär..
@cow
ska du med till Johan Gielen i Köpenhamn den 11 feb? i så fall kunde vi ju samåka 
Powered by: vBulletin
Copyright © 2000-2021, Jelsoft Enterprises Ltd.