TranceAddict Forums

TranceAddict Forums (www.tranceaddict.com/forums)
- Europe - Sweden
-- Sverige vs. Finland - Vilka vinner hockeyfinalen på söndag ???
Pages (3): « 1 [2] 3 »


Posted by SteveTranz4ever on Feb-26-2006 14:41:

YES 3 - 2 !!!!!!!!!11111oneoneone


Posted by ScuL on Feb-26-2006 14:42:

haha fan i 10 sekunder
genialt


Posted by zoric on Feb-26-2006 14:42:

JAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


3-2 NU AV NIKLAS LIDSTRÖM!!!!!!!!!!!!!



FYFAN VILKEN JÄVLA ÖPPNING AV SVERIGE I 3E!!!!!!


Posted by Dragon Kick on Feb-26-2006 14:57:

Nä, nu orkar jag för fan inte kolla mer, jävla kuk finland

Först spelar vi skitbra i all matcher, men så fort "storebror" Svea Rike ställs på andra sidan rinken så förvandlas våra spelare till gåsridande mongoloid zigenare

Jaja, tur att man är halv svensk då, blir guld för mig hursomhelst


Posted by SteveTranz4ever on Feb-26-2006 15:10:

JAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

IN YOUR FACE SOUMI LAJNINENINEN

3 - 2 OS-GULD TILL SVERIGE



Fy fan va spännande !


Posted by zoric on Feb-26-2006 15:12:

SVERIGE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11111111


OS GULD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Posted by ScuL on Feb-26-2006 15:15:

quote:
Originally posted by zoric
SVERIGE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11111111


OS GULD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




fett grattis till alla
det var fan spännande


Posted by Dragon Kick on Feb-26-2006 15:15:

quote:
Originally posted by SteveTranz4ever
JAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

IN YOUR FACE SOUMI LAJNINENINEN

3 - 2 OS-GULD TILL SVERIGE



Fy fan va spännande !



Rasist!

Nej men allvarligt....ni är inte mina kompisar längre, betrakta er som ovälkomna på mitt nästkommande kalas


Posted by Aendy on Feb-26-2006 15:35:

Jag lider med Finland! Teemu såg fruktansvärt bedrövad ut. Frågan är om Sverige egentligen var värd sitt guld efter sitt uppförande i matchen mot Slovakien...


Posted by Gate 42 on Feb-26-2006 15:41:

Härligt med guld!

Sista minuten var typ så här:


Posted by Connector on Feb-26-2006 15:55:

quote:
Originally posted by SteveTranz4ever
JAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

IN YOUR FACE SOUMI LAJNINENINEN

3 - 2 OS-GULD TILL SVERIGE




Bah, Bah och bah igen!


Posted by zoric on Feb-26-2006 16:04:

quote:
Originally posted by Aendy
Jag lider med Finland! Teemu såg fruktansvärt bedrövad ut. Frågan är om Sverige egentligen var värd sitt guld efter sitt uppförande i matchen mot Slovakien...


Jag vet att alla var skitkritiska till de och att de inte spelade bra alls. Samtidigt tycker jag att Sverige spelade taktiskt och lyckades ta sig vidare ganska lätt.

Nu tycker jag att vi försöker glömma det, även om det finns kvar och att man var så ofantligt besviken på Sverige mot Slovakien.

NU VANN VI OS GULD OCH "DEN GYLLENE GENERATIONEN" GJORDE SITT!

NU SKA VI FIRA


Posted by montana on Feb-26-2006 16:13:

nu ska vi vara lite allvarliga.
var sverige värda sitt guld: ja, trots den tvivelaktiga taktiken mot slovakienmatchen.
var det en bra match: nej, absolut inte, sista perioden var bra men, matchen blev aldrig bra för finland vaknade aldrig. en bra match är en där bäda spelar fint, det är ingen abslolut dominant i matchen och där inte utvisningar styrde matchen.

finland som har spelat helt perfekt i hela turneringen lät sig sjunka ner till det svenska tempot, varför då? varför åker man ner och sover direkt. det bevisades i första period då finland spelar i nummerärt överläge men det är sverige som har kontrollen. vad hände?

det finska målet var ett som gjordes med MYCKET tur och finland visste knappt själv vad som hade hänt. det är frågan om dom visste vad som skulle hända senare? knappast. sverige spelade trots vad kommentatorerna sa inte så bra, dom kunde ha spelat bättre. om man ska ta kommandot, då tar man fan kommandot och inte lallar runt.

andra perioden spelar sverige rätt så ok, men finland vaknar äntligen upp, hur tänker man. genom dåliga & onödiga utvisningar av sverige som gjordes av temporärt uselt spelplanerande. det har varit så genom hela turneringens gång. utvisningarna bestämmde kontrollen och riktingen i matchen. sen att finland tappar den kontrollen dom temporärt hade var inte nån chock eftersom dom aldrig skulle ha nån chans, dom växlade aldrig tempot, så sverige tryckte ner finland ner till deras tempo och finland sumpa sin chans.

sen kom tredje, här så vaknar finland up på allvar


efter ett svenskt 3-2 mål. och när det målet borrat in i skallen att, "nu är det kört" så var finland tvunget att vakna, och när sista minuterna kom så kom desperationen. men det gick inte. det var kört från första början.

nu tänker ni, är du inte glad. jo, men jag kunde blivit gladare om det hade varit en bättre match. det är inte kul när motståndaren bara lägger sig ner och lallar för att man själv lallar.

jag kände synd för en spelare. selänne, denna kämpe & enormt talangfulle spelare som tack vare ett lag som inte visste vad dom skulle göra missade sin chans att vinna nåt riktigt stort.

att säga att vinna ett vm-guld i hockey är stort är inget annat än ett skämt, den spelas för ofta, den har blivit degraderad rejält nuförtiden.


men nu ska jag dricka lite guiness och skrika osguld som vilken annan bärsvenne!


Posted by Dragon Kick on Feb-26-2006 16:19:

Fuskare, ni är inte bättre än zigenare när det kommer till moral


Posted by SteveTranz4ever on Feb-26-2006 16:26:

quote:
Originally posted by Dragon Kick
Fuskare, ni är inte bättre än zigenare när det kommer till moral


Mogna lite nu och va inte så dålig förlorare !

It's only a game !


Posted by NooN on Feb-26-2006 17:33:

Suck. Om nu Sverige var så sämst och inte värda sitt guld, varför slog inte Finland oss då? Man ska vinna matcherna där det gäller.

Dom åkte fan runt i bilar och viftade med flaggor på byn när jag var ute efter matchen. Baaaallt


Posted by zoric on Feb-26-2006 17:39:

Dålig förlorare


Posted by benni on Feb-26-2006 19:47:

quote:
Originally posted by Mr.Mystery
You're going down, bitches






njaa men ärligt altså, hockey är tråkigt, så jag bryr mig inte


Posted by Joe Nas on Feb-26-2006 20:07:

SÅ JÄVLA HÄRLIGT !!!! TRE KRONOR ! så jävla härlig match och turnerning, tack grabbar!


och man blir så jävla pissig på alla jävla töntar som klagar på att Sverige spela som man ska mot Slovakien, tur är ju att det bara är sånt folk som inte själva kan nåt om idrott eller huvudtaget sysslat med en idrott, va ju skitsamma va ni tycker, ingen bryr sig ju direkt om eran åsikt.






ÄCKLIGT GOA BILDER !! fyfan så bra man har mått idag, fast man dog ju fan av nervösitet sista minuten där

det här är den största händelsen i Svensk idrott sen OS 94 och VM i fotboll samma år, och kom ihåg att då Sverige vann OS senaste så gick det ju bra i fotbolls VM samma år


Posted by RebeL9 on Feb-26-2006 20:50:

Henrik Lundqvist ska fan ha bragdmedaljen. Vilken insats den sista perioden. Tack vare hans benparad så tog man guldet!
Att han är en reko kille utanför isen gör inte saken sämre.

HENKE FTW!!!!


Posted by zoric on Feb-26-2006 21:39:

2 centimeter räddade han Sverige med idag


Posted by Dragon Kick on Feb-26-2006 22:03:

quote:
Originally posted by SteveTranz4ever
Mogna lite nu och va inte så dålig förlorare !

It's only a game !


Jaha, jag förstår....

Det där var ett seriöst svar från en seriös person på ett icke seriöst (oseriöst) svar från oseriösa mig....

Jag är som redan sagt halvsvensk så för mig var det mer eller mindre sak samma, även om jag ärligt talat kan säga att jag nog hellre unnat Selänne guldet mer än Sudden.

Men men, nuff said, känns så piss att spoila dagen med såna här onödiga discusses.

Less talk, more drink


Posted by zoric on Feb-26-2006 22:51:

Det är absolut ok att avreagera sig, det gör jag jämt när det lag jag håller på förlorar. Men att attackera andra är inte ok


Posted by dEsidEL on Feb-26-2006 23:10:



bigUPS Mats Sundin


Posted by SWE_TRANCE on Feb-27-2006 00:51:

Man kan säga vad man vill om Tre Kronors spel denna turnering, men fan vad kul att den "gyllene generationen" lyckades tillslut!
Tror nog att hela svenska folket unnade grabbarna detta
Sen att Selänne, Koivo och resten av finnarna är ruskigt besvikna efter det spel dom presterat genom hela turneringen. Dom hade ju aldrig legat under i en match.

Detta rankar jag som det största jag upplevt i svensk idrottsväg!
Jag kan glatt erkänna att tårarna inte var långt borta efter slutsignalen.
Bronset i fotbolls-VM 1994 är väl större rent sportsligt kanske men då var jag endast 13 år och uppskattade väl inte sportögonblick på samma sätt då.

FY FAN VAD SKÖNT!

HEJJA SVERIGE


Pages (3): « 1 [2] 3 »

Powered by: vBulletin
Copyright © 2000-2021, Jelsoft Enterprises Ltd.