TranceAddict Forums

TranceAddict Forums (www.tranceaddict.com/forums)
- Europe - Sweden
-- Nån som fått sina The Lab-pengar tillbaka?
Pages (3): « 1 2 [3]


Posted by reveal on Nov-29-2003 16:19:

quote:
Originally posted by jake
Hajja att ni blivit sjukt hustlade.


Vi vet, mest att vi gärna vill höra "hur det går" så att säga med alla som blivit lurade. Nån kanske har hört nåt eller så...


Posted by jake on Nov-29-2003 16:22:

Jag tror att den som hör nåt droppar det rätt snabbt. Jag skulle rekommendera att samtliga polisanmäler detta så Bastian och folket får det hett om öronen. Då kommer svaren till slut.


Posted by trondman on Nov-30-2003 14:29:

Tror de flesta fattar att de blivit blåsta på pengar men de vill gärna veta så mycket som möjligt om dom ändå, ju mer info man har om dom desto lättare skulle det vara att göra en polisanmälan med.
Ingen som hört hur det gick med den/dom de skulle polisanmäla för förtal och allt vad de snackade om?
Eller om deras bokade djs/artister fått del av pengarna än?


Posted by St_Andrew on Nov-30-2003 14:31:

quote:
Originally posted by jake
Jag tror att den som hör nåt droppar det rätt snabbt. Jag skulle rekommendera att samtliga polisanmäler detta så Bastian och folket får det hett om öronen. Då kommer svaren till slut.


precis va fan dax o göra nått åt saken!


Posted by Zliten on Nov-30-2003 14:44:

Dog Running

men var finns dessa killar da? Här i Stockholm.. Åk och ta ett snacka med dem da...


Posted by eXton on Dec-28-2003 11:07:

*boink*

Upp med trådjäveln! Råkade se min gamla The LAB biljett i byrolådan när jag skulle ha min reservnyckel till cykeln... ARG BLIR MAN!!!

ingen som hört något nytt? hur gör man en polisanmälan ang något sådant här? nåt måste man väl kunna göra med vårt fina "konsumentskydd" osv i Sverige. Kan inte Ravekomissionen gå in och betala?


Posted by St_Andrew on Dec-28-2003 13:19:

Ring konsumentverket: 08 429 05 00

annars om det pågår en rättslig tvist så behöver dom inte lämna ut pengarna, tror jag. :S


Posted by Glorie on Dec-28-2003 20:14:

Red face

för att få igen ev pengar måste man anmäla till konkursförvaltaren (antar att den e holländsk?) (som är skyldig att ta upp det i sin rapport. ex. 10 svenska personer har anmält.. bla bla bla) men hur får man tag på den ansvarige liksom, när inte ens det går att nå de personer bakom The Lab? genomruttet...

i vilket fall så har konkursförvaltaren denna rangordning vad gäller återbetalning (i Sverige!)

första prioritet: hyror, 2:a bank, 3:a stat och sist övriga fordringsägare som oftast blir utan

så om man anmäler, enligt papas... får det sista ledet ändå inte en krona tyvärr


Posted by trondman on Dec-28-2003 21:23:

Jag tror aldrig vi kommer få se några pengar hur vi än gör tyvärr.
Men det minsta man kan begära av dom är ju att dom går ut och säger som det är, för det är ju mer och mer uppenbart att ingen kommer få tillbaks några pengar överhuvudtaget och det bara var tomma löften de körde om pengarna tillbaks mm.
Dom har ju en del att förklara med allt de ställt till med...


Posted by JayBee on Jan-08-2004 13:26:

någon annan än jag som ser ett mönster här?
efter the lab så gjorde dem en till i LUND. hemsidan var den samma fast med nya färger och ny adress. den vart oxo inställd.

ganska smart igentligen, de startar värsta festen och folk köper biljetter och sen går de ut och säger att det vart misstag och att alla ska få tillbaka sina pengar. för att få det hela att verka mer realistiskt så går de ut i forumen och låtsas bry sig vad folk tycker och frågar angående nya fester som den där med tåget.

arrangörerna var ju från holland, varför skulle de starta en fest i sverige? det finns mycket mer pengar att tjäna på trance fester i holland.

det luktar bedrägeri på långa vägar. de har sett till så att folk ska ha hopp, vänta länge. typ "det är lungt vänta ett tag till så får ni era pengar" och tillslut har det gått ett år eller så och ingen orkar bry sig längre och ingen kan typ anmäla och sånt för det var så länge sedan. medans så har den där jävla holländaren stuckit till bahamas med alla pengar han fick.. haja hur många som skickade in pengar för biljetter.

han gjorde säkert allt från sitt rum, skapa hemsida, bokade DJ's, skrevi forumen, promotion osv..

jag hoppas att någon kan bevisa mig fel för det vore verkligen tragiskt om sånt här hände, det kommer knappast att hjälpa få fler att acceptera och lyssna på trance i sverige :P


Posted by ScuL on Jan-08-2004 16:32:

quote:
Originally posted by JayBee
arrangörerna var ju från holland, varför skulle de starta en fest i sverige? det finns mycket mer pengar att tjäna på trance fester i holland.


jag hade ett samtal med en av de på telefonen och han lät verkligen seriöst.. han var helt enthusiastiskt osv. han sa att han fick tråkig sen han bodde här och ville göra sitt eget liv interessantare, därför började han och sina kompissar med idéet att arrangera fest.
enligt mig hade han iaf inga elaka syfter med det hela.

problemet är kanske att han skäms över vad har hänt nu, de kan faktiskt inte betala pengarna tillbax för att alla myndigheterna vill ha pengarna först


Posted by JayBee on Jan-08-2004 17:17:

quote:
Originally posted by ScuL
jag hade ett samtal med en av de på telefonen och han lät verkligen seriöst.. han var helt enthusiastiskt osv. han sa att han fick tråkig sen han bodde här och ville göra sitt eget liv interessantare, därför började han och sina kompissar med idéet att arrangera fest.
enligt mig hade han iaf inga elaka syfter med det hela.

problemet är kanske att han skäms över vad har hänt nu, de kan faktiskt inte betala pengarna tillbax för att alla myndigheterna vill ha pengarna först
jag hoppas det är så.. men man vet alldrig för att folk som luras bra låter oftast övertygande.. för dem är det ett skådespel och de kan verkligen tycka så som de ska låtsas för en stund, då blir det verkligast. jag vet för jag är ganska bra på det själv


Posted by Glorie on Mar-03-2004 17:23:

THE LAB POLISANMÄLT!

quote:
Nu har det gått för lång tid utan att det hänt något eller att någon hört av sig.
Det börjar nog stå klart för alla vid det här laget att "The Lab" Var ett bedrägeri!
Inga pengar tillbaka, inte ett ljud från arrangörerna, hemsidan & dess mail har lagts ned. Tydligen har ingen annan tagit tag i saken, så idag har jag varit nere hos Polisen och lagt in en anmälan mot "The Lab" för bedrägeri. Det är VIKTIGT även ni andra som blivit lurade gör en anmälan, så att myndigheterna får upp ögonen.
Gör ni en anmälan är det bra om ni reffererar till min anmälan, den har nr:
0400-K5152-04

Denna anmälning är gjord i Eskilstuna, men ni ska varken ringa eller annat till denna station. Ange bara nummret ovan när ni anmäler på er lokala station. Troligtvis kommer ärendet att hamna hos polismyndigheten i MALMÖ framöver, och om så är fallet kommer ett nytt anmälnings nummer (Detta meddelar jag givetvis via forumet i så fall).
Så....
Så meddela alla ni känner som har med saken att göra, att det är Polisanmält & att även du/ni gör detta!!
Låt djungeltelegrafen ljuda! -Barcode, användare på TC


Pages (3): « 1 2 [3]

Powered by: vBulletin
Copyright © 2000-2021, Jelsoft Enterprises Ltd.