TranceAddict Forums (www.tranceaddict.com/forums)
- Europe - Sweden
-- demo av låtar
demo av låtar
Hej o hallå
Det var ett tag sen, typ 1.5 år sen lr nått..
hoppas alla mår bra o sånt... Jaja, iaf, jag sysslar fortfarande med musik o så och tänkte att ni än en gång kunde få lyssna på ett litet demo av en kommande låt
Det är alltså work-in-progress och inte speciellt färdigt alls..
Men jag vill veta om det är en bra början eller inte...
Smekbar - Tidal Waves (har jobbat på den nu i ca 2 timmar så mixningen suger osv samt sequencningen e endast gjord för att få ett lyssningsbart demo, tycker dock det e skitbra hitills) 
Smekbar - Live Project (Psy-part) (liten del ur min Liveact som jag jobbar på, kommer spela på min skola samt förhoppningsvis nån fest i sommar)
http://w1.413.telia.com/~u41309427/...dal%20Waves.mp3
http://w1.413.telia.com/~u41309427/...act_psypart.mp3
laddar ni ner kräver jag en kommentar! så det så 
ha det så bra alla!
btw, lyssna på HÖG volym 
låter riktigt bra tycker jag!
hade förresten din "trible trouble" som bas-test för nån dag sen 
(flytta till norrland
)
Tidal Waves -> det som jag saknar är en riktigt bassline; den som finns är inte tillräckligt. (lr kanske är jag liten
för att jag lyssnar med hörlurar just nu
) förresten är det helt grymmt..
liveact/psypart -> den andra är också bra, men liten för psychedelic för mig 
tar och lyssnar när jag kommer hem imorgon natt
Shit va najz!
Klass! vart har du fått rösten ifrån till den andra?
Och när kommer fullversionen av den första? Och varför heter du Smekbar? Substantiv? 
den andra e väldigt blandad förresten 
tidal Waves>>>> synten efter 40 sec typ är klockren tycker jag. uppbyggnaden är åxå bra!!!!.. fortsätt så.. är en mkt bra låt tycker jag...
Live projektet är helt ok....
inte så mkt negativt men hittade inte på nått...
äntligen kan jag svara... av nån skum anledning så blev mitt Misery-konto typ halv-deaktiverat, jag kunde inte skriva nånting längre. Detta pga jag försökte ändra min mail, och nån var tydligen redan reggad med den... Jaja, Miserynicket passade ändå inte mig 
Tack för alla svar, skönt att det i princip bara blev positiva reaktioner...
Kommer snart uppdatering så 'stay tuned' 
Glorie: Rösten är från 'A clockwork orange'
Sjukt bra film... Jobbar för fullt på att få klart låten 
ScuL: har jobbat lite på basen nu, har även fixxat en del med mixningen och bytat lite samples.. Det borde låta bättre nu.. Lägger snart upp en ny version... (Har nog en annan låt på gång som du skulle gilla) 
Reveal: Jag e småless på att alla ska 'mobba' mig för att jag ska flytta till luleå... inget fel på det väl? Sjysst universitet och det verkar va en ganska trevlig stad... Självklart inte 'drömstaden' men vafan, de har den utbildningen jag vill läsa... Och JAAA, tribal trouble äger 
Tidal Waves lät mycket bra..vill ha en fullversion!
lägg till lite tb303 i den också, det skadar aldrig 
Ny version uppe NU! LADDA HEM DIREKT! =)
Den versionen ni hörde innan var bara alla grejerna ihopslängda för att ni skulle kunna höra slingorna.. NU e det riktiga grejer..
Jag e sjukt nöjd hittills... får se vad ni tycker =)
http://w1.413.telia.com/~u41309427/...Tidal_Waves.mp3
var tvungen att ta bort livet för att få plats... men men... :/
Powered by: vBulletin
Copyright © 2000-2021, Jelsoft Enterprises Ltd.