TranceAddict Forums

TranceAddict Forums (www.tranceaddict.com/forums)
- Europe - Sweden
-- Antipiratbyrån anmäls till Datainspektionen


Posted by St_Andrew on Mar-08-2005 20:32:

Antipiratbyrån anmäls till Datainspektionen

Jens of Sweden och Bredband2 gör gemensam sak och anmäler Antipiratbyrån till Datainspektionen på grund av att organisationen använder datorprogram som registrerar tusentals svenska internetanvändare varje dygn och försöker koppla dem till brottsliga handlingar. Antipiratbyrån bedriver en privatspaning som står i direkt strid med personuppgiftslagen, menar Jens Nylander som är vd för Jens of Sweden och bredbandsleverantören Bredband2:s vd Jonas Birgersson.

I ett gemensamt pressmeddelande från de två företagen beskrivs Antipiratbyråns privatspaningsmetoder som Stasi-registrering och ett exempel på hur industrin tar lagen i egna händer. Förutom att Antipiratbyråns metoder att stävja spridningen av piratkopierat material via internet är starkt integritetskränkande, hotar de även tillväxten inom digitala medier, menar Nylander och Birgersson.

- När samhället digitaliseras och allt mera av vårt vardagsliv utförs över internet är ett starkt integritetsskydd nödvändigt för att trygga den lilla människan. Med vår bakgrund har vi tagit stort intryck av den seriösa inställning som Televerket hade kring rätt till ”telehemlighet”. En av nycklarna till det effektiva samhälle vi har är förtroendet för myndigheter och företag, samt principen om öppenhet för myndigheter och integritet för enskilda. Skall allt detta sättas ur spel av en lobbyorganisation som på egen hand, enligt sin egen pressinformation, jagar och registrerar tusentals svenskar varje dag? Dessutom tror vi att terror och förföljelse är helt fel metod. Varför inte lyfta fram och stödja de spännande svenska företag som tar fram unika digitala tjänster. Sluta jaga och börja stödja alternativen säger, Jonas Birgersson.

- Vi har alla förutsättningar för att få en explosiv tillväxt, billigare produkter och nya jobb inom digitala medier. Det kommer att ske när väl ett fåtal storbolag slutar försöka låsa fast konsumenterna vid sina produkter och priser med alldeles för kraftiga metoder. Antipiratbyråns sätt att spionera, registrera och hota människor kunde kanske uppmuntras i det gamla Östtyskland, men i dagens Sverige måste de förbjudas, säger Jens Nylander.

Jens of Sweden och Bredband2 kommer att lämna in sin anmälan till Datainspektionen inom en vecka.


---------------

way to go birgersson och jens

kunde inte sagt det bättre själv


Posted by NooN on Mar-08-2005 21:03:

Antipiratbyrån som försöker motverka brott utför brott.
Ja, jäsiken.


Posted by Vizay on Mar-08-2005 21:40:

har sett en del texter om det här innan som handlat om att just antipiratbyråns metoder är ett olagligt sätt att skaffa sig information om andra människor. PUL finns av en anledning och det är definitivt INTE bra om en del företag tar sig friheten att gå runt PUL för att stövja andra brott.

Tycker det är bra att några lite mer inflytelserika personer tar tag i det hela och faktiskt polisanmäler det här, känns oerhört viktigt att det kommer fram till allmänheten vad dom på antipiratbyrån egentligen håller på med.

Tycker det är obehagligt att få utlämnat vart jag surfar runt och vad jag laddar hem, det är ett klart intrån i ens privatliv att bli registrerad såhär. Högst otrevligt!


Posted by jofawe on Mar-08-2005 21:46:

helt rätt tycker jag.
ett IPnummer är unikt för just din uppkoppling och går att spåra till exakt plats.

Fast.. ni får ge fan i att ladda hem svenska filmer/musik och spel/program. Det är nämnligen bara dem som AP har "rätt" att spåra.

Rätt sjukt egentligen.


Posted by Christian Ö. on Mar-09-2005 15:31:

kom på en sak, är det olagligt att ladda hem rippade tv program?


Posted by St_Andrew on Mar-09-2005 15:32:

quote:
Originally posted by Christian Ö.
kom på en sak, är det olagligt att ladda hem rippade tv program?


nej, men att dela ut dom. som med allt annat upphovsrattskyddat.


Posted by MiB on Mar-10-2005 14:14:

http://www.aftonbladet.se/vss/it/st...,615494,00.html

att dom orkar.. fyra låtar och fyra filmer.. haha


Posted by cviper on Mar-10-2005 14:37:

quote:
Originally posted by MiB
http://www.aftonbladet.se/vss/it/st...,615494,00.html

att dom orkar.. fyra låtar och fyra filmer.. haha


Ehh, 4 låtar och 4 filmer? Har de inget bättre för sig?!


Posted by reveal on Mar-10-2005 15:34:

Går även att läsa om på http://www.idg.se/ArticlePages/2005...5531_CS.dbp.asp

Spännande i sammanhanget är att antipiratbyråns hemsida är hostad hos Bahnhof


Posted by cviper on Mar-10-2005 18:26:

Enligt inläggen på idg, verkar det som ATB för tillfället DDOS:as. Så de verkar ju få lite respons på deras aktiviteter

Tycker även att deras sätt att hanska det hela är skönt:

quote:
cvi@cortana cvi $ ping www.antipiratbyran.com
PING www.antipiratbyran.com (127.0.0.1) 56(84) bytes of data.
64 bytes from cortana.io.newq.net (127.0.0.1): icmp_seq=1 ttl=64 time=0.045 ms


Undrar hur många som för tillfället DOS:ar sig själv


Posted by MiB on Mar-10-2005 20:04:

Re: hm...

quote:
Originally posted by n0bben
http://www.aftonbladet.se/vss/it/st...,615543,00.html


lite mer än så få filer dom sa dom leta efter först.. att dom orkar lägga resurser på sånt o inte på annat som barnporr o skit istället..

snyggt o haft sin egen internetleverantör under bevakning o göra razzia där haha..


Posted by reveal on Mar-10-2005 23:01:

http://visionweb.se/jo/


Posted by reveal on Mar-10-2005 23:10:

Rapport.Om.APB.Busts.Hos.Bahnhof.SWEDiSH.PDTV.XviD-APBSUX


Posted by ice_key on Mar-10-2005 23:23:

Rapport.About.Bahnhof.Bust.CUSTOM.ENGSUB.READ.NFO-iND


Posted by MiB on Mar-11-2005 09:15:

quote:
Originally posted by reveal
Rapport.Om.APB.Busts.Hos.Bahnhof.SWEDiSH.PDTV.XviD-APBSUX


haha va tvungen o dra ner o kolla på.. pinsamma på apb..


Posted by Cloudburst on Mar-13-2005 23:01:

http://www.antipiratbyran.com/


Posted by Vizay on Mar-13-2005 23:35:

AUH är så jävla roliga lirare, dom lyckas alltid visa vem som bestämmer

kommer ihåg för nått år sedan då dom lyckades ta sig in i comviqs mobilnät och skicka fina reklamsms för sitt senaste nyhetsbrev


Posted by Cloudburst on Mar-14-2005 08:40:

quote:
Originally posted by Vizay
AUH är så jävla roliga lirare, dom lyckas alltid visa vem som bestämmer

kommer ihåg för nått år sedan då dom lyckades ta sig in i comviqs mobilnät och skicka fina reklamsms för sitt senaste nyhetsbrev


Jag sparade sidan. Kan ju ta lite screenshots kanske...


Posted by jofawe on Mar-14-2005 16:49:

DET är hämnd


Posted by St_Andrew on Mar-21-2005 22:30:

quote:
Originally posted by Cloudburst
Jag sparade sidan. Kan ju ta lite screenshots kanske...


visa! jag missade


Posted by AC. on Mar-21-2005 23:17:

Lustigt ST. Andrew, du som så gladeligen förespråkade alla former av övervakning i tidigare trådar gör en duktig kovändning i just detta specifika fall.

Känns nästan lite som det mycket vanligt förekommande fallet då det är okej så länge det inte drabbar en själv...


Posted by St_Andrew on Mar-24-2005 03:16:

quote:
Originally posted by AC.
Lustigt ST. Andrew, du som så gladeligen förespråkade alla former av övervakning i tidigare trådar gör en duktig kovändning i just detta specifika fall.

Känns nästan lite som det mycket vanligt förekommande fallet då det är okej så länge det inte drabbar en själv...



haha, well:

1. Förespråkar inte 100% övervakning längre, men är fortfarande ganska för det antar jag men hursom.
2. Företag som tar lagen i sina egna händer är ALDRIG bra.
3. Var inte enbart om hur dom bröt mot lagen utan oxå hur dom borde satsa på andra sätt att distrubera på
4. Och jo, då man är mest rädd för övervakning är när man har nått att dölja själv...

=)


Posted by St_Andrew on Mar-26-2005 04:07:

http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly....ousRenderType=6


Posted by AC. on Mar-26-2005 13:43:

Intresant...

Det lagförslaget liksom sexköpar-lagen strider mot traditionel svensk lagstiftning. Men då prostitution är bland de minst accepterade till skillnad från "fildelning" som förmodligen återfinns som det mest accepterade brott i samhälet man kan begå. Kul att se hur Partierna vrider och vänder sig lite efter vinden i detta fall.


Posted by Cloudburst on Mar-27-2005 14:55:

quote:
Originally posted by St_Andrew
visa! jag missade


Har ingen webhost för tillfället (förslag? gratis?), så jag kunde hosta html sidan istället.

här är ett smakprov:

(PS. jag använder egentligen inte IE )



Powered by: vBulletin
Copyright © 2000-2021, Jelsoft Enterprises Ltd.