|
tack för topicen 
det är såhär va:
jag gjorde låten för 1½ år sedan... å då hade jag ingen kontakt alls med någon "big guy" eller bolag inom branschen... och plötsligt lyckades jag få kontakt med Svenson.
jag skickade iväg låten till han och han rå-diggade den direkt.
vi kom överens om att göra om den i hans studio för att sedan släppa den som "Svenson - Sunlight Theory".
givetvis blev jag lite sur för att han inte föreslog att ha en Envio vs. Svenson eller något, men jag fick ett antal svar och de räckte gott och väl. först och främst så var detta min första (och då ENDA) chans att komma in i branschen. det var en liten "take it or leave it" situation för mig.. eftersom jag var rädd att han skulle säga upp avtalet ifall jag klagade på att jag ville ha med mitt namn i låt-titeln.
sedan så är ju SVENSON väldigt känd nere i Japan, en av de mest kända artister faktiskt. och marknaden i Japan är dubbelt så dyr som Europas. alltså säljer man en skiva för t.ex 150 kr i Japan så tjänar man 300 kr i Sverige på det (jag gör det inte för pengar men nu när dom finns måste man ta för sig lite så att man kan fortsätta! )
och tack vare att det är en SVENSON-låt nu, så blev det TRANCE ENERGY 2004 official theme 
så jag har INGET att ångra när det gäller beslutet, trots att jag gjort hela orginalet 
___________________
envio home
contact
|