Mietinpäs tässä tehdäänkö Suomessa housea juuri ollenkaan? Eipä nyt heti tule mieleen kuin Jori Hulkkonen ja Jussi-Pekka. Pistäkääs jotain nimiä, jos tiedätte.
No Jori Hulkkonen tulee mullekin ekana mieleen, kun on myös yksi suosikeistani...
Accu
- tehnyt muutamia kivoja house-biisejäkin vaikka enemmän elektron ja muun vastaavan puolella yleensä vaikuttaakin.
Nuoska
- Miika 'Super8' Elorannan ja Kalle Miettisen jo haudattu projekti, jonka alla tyypit julkasi vain 2 biisiä, Sunny Sunday ja Soul Freak.
- Molemmat biisit on toimivia ja remiksit vielä parempia.
Rinneradio
- Yleensä downtempoa/ambienttia ja jazz-elementtejä yhdistävä Tapani Rinne sekalaisten muiden kavereiden kanssa Rinneradio-aliaksen takana on tehnyt housea aika ajoin, tosin nekin biisit on tainnu olla enemmän tai vähemmän Hulkkosen tuottamia.
Tuomas Salmela
- Tekee sekalaista musaa housesta minimaaliseen teknoon ja aina muuhun kivaan old skool materiaaliin saakka.
- On monen eri aliaksen takana myös Hulkkosen kanssa.
Klas Lindbald (DJ Sasse)
- Hulkkosta minimaalisemman deep housen tekijä joka muutti jokunen vuos sitten Saksaan Frankfurtiin, perusti siellä oman levy-yhtiön ym.
Luomo
- taitaa olla Sasu Ripatin "housein" alias vaikka useat biisit ovatkin varsin minimaalisia..laatuhousea vähän tyylin joka nurkasta löytyy vaikutteita kuitenkin.
Juuri nyt näyttää että varsinaista funkkaavaa, hyvän grooven omaavaa kotimaista "perus"housea on vaikea löytää. Yleensä joku muu genre on tunkenut lonkeronsa mukaan niihin missä olisi ollut sellaisenaankin jo mahdollisuuksia.
___________________
The walking discography.
quote:
Leslie Nielsen:
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.
Sep-14-2005 19:09
XeQtOr
metalhead
Registered: Aug 2002
Location: Helsinki, Finland
Mites nyt U&K:n unohdit? Mulla toi tuli heti seuraavana mieleen Jori Hulkkosen jälkeen..
___________________
xeqtor
Sep-15-2005 14:31
GrimReaper
Relic of a past life
Registered: Oct 2001
Location: Espoo, Finland
Jaa, ehkä siksi koska omistan noin yhden Ukin & Kimin levyn, niin ei tullut heti mieleen..
___________________
The walking discography.
quote:
Leslie Nielsen:
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.
Sep-15-2005 15:16
MekkaFIN
Destroy Rock & Roll
Registered: Nov 2003
Location: Kokkola, Finland
quote:
Originally posted by XeQtOr
Mites nyt U&K:n unohdit? Mulla toi tuli heti seuraavana mieleen Jori Hulkkosen jälkeen..
Eipä noi niitten biisit kyllä omaan korvaan houselta kuulosta, trancea ennemminkin!
Hitsit oon kyllä kuullu Samin ja Gigin pari biisiä mutta en o koskaan sen enempää kiinnittäny huomiota ketä nimen takana on, saati edes uskonu että ovat kotimaisia! Hyvä juttu!
___________________
The walking discography.
quote:
Leslie Nielsen:
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.
Oct-11-2005 13:43
diffas
Senior tranceaddict
Registered: Nov 2002
Location: Lahti, Finland
Niin ja pitää mainita, että jos joskus jossain näkee
mainoksessa Sam & Gigi-live, suosittelen hitosti! Rulesku
perään irti!