|
BK Club Session 3 Februari JOOP, Antipus, Fredrik Stenerfelt
BK Club Session 3 Februari 2006
2005 har varit ett mycket bra år för klubbmusiken i Sverige och speciellt för oss. Vi vill börja med att tacka alla Er som har hjälpt oss göra förra året så bra som det var. Vi har dessutom nöjet att meddela att Club Sessions är nominerat till en av Sveriges bästa i kategorin ”Prime Cuts - Klubb” i Swedish Dee Jay Awards 2006! Omröstningen kommer att ske via www.deejaypromo.com. De 5 klubbar som får flest röster innan den 15 januari går vidare till den stora finalen i Stockholm. Dessa klubbar går det att rösta på igen från den 16 januari till den 5 februari. Vi är väldigt glada över denna nominering och vi blir ännu gladare om ni går in på http://www.deejaypromo.com/smc/awards.asp och lägger Er röst på BK Club Sessions. Var med och sätt Linköping på kartan på riktigt och stötta klubblivet i Sverige.
Under 2006 kommer vi att bjuda Er på en massa överraskningar och nya upplevelser. Först ut i februari är en herre som varit med länge. Han ligger bakom många produktioner samt ett flertal stora spelningar på de största festerna i bl. a Holland. Vi har äran att presentera för första gången på Svensk mark ingen mindre än:
JOOP [Holland]
”Act of God”, ”The World/Another World”, ”Sonsuz” är några låtar som JOOP har producerat under årens lopp. Han är välkänd dj som har spelat flertalet gånger på de största festerna i Holland så som Trance Energy, Mysteryland Sensation Black och Innercity. Han är nyss hemkommen från Kina och är riktigt laddad att visa Sverige vad han går för. Vi har länge längtat efter att höra honom och den 3:e februari kommer vi att låta honom spinna loss bakom skivspelarna på BK. Som ni redan vet gillar vi att ge nya dj:s chansen att visa vad de går för. Nu har turen kommit till en kille som har en lång dj-karriär bakom sig. Han kommer hela vägen från Holland för att värma upp kvällen åt oss. Han heter Andreas Bakker a.k.a:
Antiphus [Holland]
Andreas kommer att bjuda oss på kvalitativ progressive-tech blandat med inslag av uplifting trance och techhouse under hans set. Under 2004 har han spelat på Blackhole scenen på Mysteryland och VIP området på Sensation Black. Han jobbar för fullt i studion med att färdigställa produktioner som ska släppas under året. Kom tidigt för att höra på denna ”upcoming” dj, ni lär inte bli besvikna. Som avslutning på denna kväll kommer ingen mindre än Sweapsounds egna resident dj att leverera ett tungt set som definitivt kommer få er att dansa. Tillbaka bakom skivspelarna efter en makalös avslutning förra sommaren:
Fredrik Stenerfelt [Sverige]
Kvällen presenteras i samarbete med den svenska Internetradion www.mysteria.se. Vi kommer att spela in setet live för att sända under ett senare tillfälle. På övervåningen kommer vi åter att få besök av Linköpings bästa vimmelsite www.agatan.se. Där kommer det som tidigare event att spelas mer kommersiell musik där de senaste danshitsen står i fokus. Släpa med dina kompisar som ännu inte har insett hur kul vi har på våra kvällar.
Varmt välkomna
Daniel & Jonathan, Sweapsound
Datum
3 Februari
Lineup
JOOP [Holland]
Antiphus [Holland]
Fredrik Stenerfelt [Sverige]
Tid
22:00-03:00
Ålder
20 (18 med studentleg.)
Entré
Förköp 120 :- (Förköp finns på Yngves Livs i Linköping)
Länkar
http://www.sweapsound.com NY hemsida!!
http://www.dj-joop.nl
http://www.dj-antiphus.com
http://www.bk100111.com
http://www.liquidsunset.org
http://www.tranceclubber.com
http://www.tranceland.org
http://www.di.fm
http://www.mysteria.se
http://www.agatan.se
Last edited by Sweapsound on Jan-12-2006 at 20:52
|