 |
|
|
|
 |
|
 |
 |
massiveK
Supreme tranceaddict

Registered: Jun 2006
Location: Brussels
|
|
|
Een artikel in de morgen :
"
80.000 Vlamingen keren VB rug toe
Van de bijna miljoen kiezers die bij de Vlaamse verkiezingen van 2004 voor het VB stemden, haakten er zondag 80.000 af. Daarmee ziet het VB 8,5 procent van zijn electoraat afkalven. Voor een partij die zich op trouwe kiezers beroept, wijst die daling op een probleem. 'We zitten tegen onze bovengrens', geeft ook VB-kopman Philip Dewinter zelf toe.
De beste vergelijking tussen de regionale verkiezingen van 2004 en de lokale verkiezingen van 2006 zijn de resultaten voor de provincieraad. De klassieke partijen komen in alle provincies op, dus kan elke Vlaming ervoor stemmen. Bij regionale verkiezingen is het effect van de absolute boegbeelden wel wat groter, maar dat geldt voor alle partijen.
De vergelijking levert de volgende cijfers op: in 2004 stemden 960.680 Vlamingen op het VB. Twee jaar later waren dat er nog 879.377. Dat is een nettoverlies van 8,5 procent. Die daling vertaalt zich ook in de Vlaamse score van het VB. In 2004 klokte de partij af op 24,1 procent van de stemmen, een historisch record. Zondag haalde de partij in heel Vlaanderen 21,5 procent, een daling van 2,6 procent.
Op de cijfers moet één kleine correctie uitgevoerd worden: de Vlamingen die zondag in Brussel op het VB stemden kunnen niet geteld worden, terwijl ze in 2004 bij de score van de provincie Vlaams-Brabant geteld zijn. In elk geval gaat het om een paar duizend stemmen, die de eindbalans nauwelijks vertekenen.
De conclusie blijft dezelfde: tussen 75.000 en 80.000 kiezers die in 2004 voor het VB stemden, deden dat zondag niet opnieuw. En dat met een electoraat dat doorgaans als zeer trouw bestempeld wordt: wie eenmaal voor het VB gestemd heeft keert zelden terug.
Politoloog Stefaan Walgrave ziet vooral de lokale zwakte van het VB als de oorzaak. "De partij is erg gecentraliseerd, wat het moeilijk maakt om lokaal talent te rekruteren en een kans te geven. Op termijn is dat een handicap." Maar hij relativeert de terugval ook. "In 2000 zagen we een gelijkaardig fenomeen, toen verloor het VB in Vlaanderen 1 procent van zijn score in 1999. Nu gaat het om 3 procent. Het is maar de vraag of dat blijvend is."
Intussen zijn in de meeste Vlaamse gemeentes de coalitiegesprekken al volop begonnen. In Antwerpen ontving uittredend burgemeester en winnaar Patrick Janssens (sp.a) zijn oude coalitiepartners voor een verkennend gesprek. Belangrijkste vaststelling daarbij is dat Groen! wellicht afhaakt. Na de smadelijke nederlaag verkiest de top van de Antwerpse groenen een oppositiekuur. "Zoals de kaarten nu liggen, is zowat iedereen bij ons het erover eens dat oppositie de beste keuze is voor Groen!", bevestigt lijsttrekster Freya Piryns aan De Morgen.
Theoretisch is een rooms-rode coalitie mogelijk, maar burgemeester Janssens denkt er niet aan om de VLD, nog zo'n grote verliezer, aan de kant te laten. Officieel omdat hij het goede bestuur van de voorbije jaren wil voortzetten, strategisch ook omdat een te machtige CD&V als enige partner de coalitie kwetsbaar dreigt te maken. CD&V en VLD hebben wel al laten verstaan hard te willen onderhandelen, om te vermijden dat over zes jaar Janssens opnieuw als enige met de bonus wegloopt.
"
Copyright : De morgen www.demorgen.be
Ik heb net de cijfers van migrantenstemrecht gelezen.. In alle Belgie waren ze 17 000... dus denk niet dat je de resultaten van de verkiezingen mag uitleggen door die stemrecht..
Ja tenminste een "nieuwe belg" voor je niet een echt belg of vlaming is.. dan ben jij een beetje racist :-)
Last edited by massiveK on Oct-10-2006 at 08:14
|
|
Oct-10-2006 07:55
|
|
|
 |
 |
diddi
Trance 4 ever

Registered: Aug 2003
Location: Antwaarpe
|
|
|
Oct-10-2006 13:05
|
|
|
 |
All times are GMT. The time now is 03:46.
Forum Rules:
You may not post new threads
You may not post replies
You may not edit your posts
|
HTML code is ON
vB code is ON
[IMG] code is ON
|
|
|
|
|
|
Contact Us - return to tranceaddict
Powered by: Trance Music & vBulletin Forums
Copyright ©2000-2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Privacy Statement / DMCA
|