Många intressanta synpunkter & åsikter har jag läst, men jag tror att problemställning inte har sitt ursprung i religion utan snarare är ett resultat av korkad socialism och att vi börjar närma oss Europa.
I den svenska strävan att göra tillvaron så förbannat rättvis har det skapats en massa orättvisor/särbehandligar, som i sin tur leder till främlingsfientlighet, intolerans mot andra religioner m.m. Jag växte till stor del upp utomlands (14 år) och att jag t.ex. skulle få gratis undervisning i svenska var ju bara att drömma om. Det var upp till mina föräldrar att föra traditioner och språk vidare. Samma bör gälla här... nej för i Sverige är ditt modersmål viktigare än svenskan. Denna särbehandling leder inte bara till irritation bland "vanligt folk" utan försvårar även integrationen. Att värna om det svenska kulturarvet anses inte vara viktigt alls. Jag vet inte hur det är idag, men för några år sedan gick det på Nynäshamns Gymnasium så långt att man på skolavslutningen inte fick vifta med en svensk flagga för att det ansågs vara rasistiskt. Get real...
Att man bygger en moské i Göteborg spelar inte mig någon roll alls. Det får byggas hur många moskéer/synagogor eller tempel som helst, så länge de inte bekostas av våra skattemedel. Marken som kommunen i det här fallet upplät var säkert värd många 10-tals miljoner kronor och det är principiellt fel. Lika fel tycker jag det är att bära slöja i skolan så att personalen inte ens kan se vem de har framför sig. Genom att tillåta detta gör vi dessutom personen i fråga en stor otjänst. Det finns inte ett enda företag som skulle anställa någon vars ansikte döljs. Hon skulle då vara tvungen att vara hemma på heltid och det går helt emot vår linje om jämlikhet.
Den svenska socialismen utgår ifrån att individen inte begriper vad som är bra/dåligt för henne/honom utan tvångsdikterar en massa konstiga regler och motarbetar i själva verket integreringen (precis som Aendy var inne på). Jag är övertygad att de allra flesta invandrare är begåvade människor och att de (om de vill) kan föra kulturarvet vidare själva. Då blir det ganska naturligt att ta "Seden dit man kommer" och det kan man väl knappast ha synpunkter på - eller?!
Genom att vi närmar oss Europa suddas gränser mer och mer ut. Jag känner mig mer och mer som medborgare i Europa och det tycker jag är bra, för jag ser öppningarna för min egen del och mina kommande barn etc. Men det är givet att det finns många som skräms av tanken att det kommer människor som ska vara med och konkurrera om jobben. Mångfalden vi får i Sverige är en stor tillgång om vi bara kan förstå att bli bättre på att utnyttja den. Att det just är islam som åker på mycket "stryk" är nog bara en "fluga" och beror säkert på alla fundamentalister. Dessa skrämmer även mig, men jag tror dock att de flesta förstår att det rör sig om en liten klick fanatiker - det är ju alltid lätt/bekvämt att generalisera... och om vi ändå gör det kan vi ju säga att nästan alla religioner har skapat krig och elände. Ska vi vara konsekventa bör vi ju stävja all religion.
___________________
Dec-04-2003 09:15
Proximus
Supreme tranceaddict
Registered: Jul 2001
Location: Stockholm
håller med. tycker att det är sjukt skumt att man inte får fira nationaldagen på rätt sätt i sverige på grund av att man är rädd att invandrare tror att man är rasist, eller om man har något svenskt på sig, typ svenska flaggan som halsband eller nåt, så tror alla automatiskt att man är rasist, medan iranier har iranska flaggan i guldhalsband eller afrikaner likaså.
svenska regeringens rädsla för att konfrontera invandrare och säga att det här är sverige börjar nästan skapa rasism som är värre. de ger bröd och mat till alla rasister, självaste svenska regeringen.
håhå jaja
___________________
The circumcision has already begun
Desensitizing the very thing or thang that brought
you into this mother****** in the first place
And when I say "mother******" I do mean "mother******"
Because Mother Earth is dying and we continue to fuck her to death - Andre 3000
Dec-04-2003 09:53
JayBee
Trance Fanatic
Registered: Jul 2003
Location: Stockholm
Jo för när folk inte får ha sin svenska flagga och inte får sjunga sin sång så skyller de på utlänningarna när det faktist är rassarna som har skapat problemet och det är just vad rassarna vill oxo.
___________________
http://www.advantico.se
Dec-04-2003 11:56
ScuL
Hardtechno maniac
Registered: Mar 2002
Location: Hampshire, UK
quote:
Originally posted by Proximus
håller med. tycker att det är sjukt skumt att man inte får fira nationaldagen på rätt sätt i sverige på grund av att man är rädd att invandrare tror att man är rasist, eller om man har något svenskt på sig, typ svenska flaggan som halsband eller nåt, så tror alla automatiskt att man är rasist, medan iranier har iranska flaggan i guldhalsband eller afrikaner likaså.
På de mesta (trance)fester i Holland är det officielt förbjudet att bär klädning med en Holländska flagga på det. Det är rasistiskt
(Det gäller även ID&T fester, förresten).
Originally posted by JayBee Jo för när folk inte får ha sin svenska flagga och inte får sjunga sin sång så skyller de på utlänningarna när det faktist är rassarna som har skapat problemet och det är just vad rassarna vill oxo.
tråkigt nog är det inte rasisterna som har skapat problemet, utan ännu mer korkade människor... politiker...
Dec-04-2003 14:17
reveal
always in the mix
Registered: May 2001
Location: Sweden
Vad tror ni om detta då?
Chirac: Förbjud huvudduk i skolan
Frankrikes president, Jacques Chirac, uttalade sig på onsdagseftermiddagen positivt till en lag som förbjuder huvudduk och andra väl synliga religiösa symboler i franska skolor.
Däremot är han kritisk till förslaget att införa en muslimsk och en judisk lovdag i skolan.
Chirac framförde sin ståndpunkter i ett tal i Elysée-palatset i Paris, uppger TT.
___________________
man with no sig
Dec-17-2003 17:15
Pjox
Lost tranceaddict
Registered: Jun 2003
Location: Stockholm
Han är lite rsistisk av sig.
jag tykcer det är fel att säga att folk inte får ha huvuddukar på sig, eller andra saker som tydligt visar vad man tillhär för religon. Fast är landet kristet så är det ju inte så konstigt om man inte har spec. lov dagar för muslimer och judar.
Dec-17-2003 19:06
Aendy
Lifeaddict
Registered: Aug 2001
Location: Hammervillageheights
quote:
Originally posted by reveal
Chirac: Förbjud huvudduk i skolan
Frankrikes president, Jacques Chirac, uttalade sig på onsdagseftermiddagen positivt till en lag som förbjuder huvudduk och andra väl synliga religiösa symboler i franska skolor.
Andra saker som förbjuds i Frankrike om förslaget går igenom: Judiska mössor och kristna kors. Verkar som Frankrike tar det ultimata steget för sekualisering.
___________________
I never had any friends later on like those I had when I was twelve. Jesus, does anyone?
You and me, me and you, we�re the only ones in our song?
Dec-17-2003 19:26
ScuL
Hardtechno maniac
Registered: Mar 2002
Location: Hampshire, UK
jag tycker att man behöver inte visa till alla vilka religion man tillhör. religion är nåt för sig själv, en privat sak, andra människor har ingenting att göra med det.
asså lämna alla religiösa symbol hemma (lr i kyrkan/moskéen) där de hör. inget fel med chirac's beslut.