|
| quote: | Originally posted by NordLight
Tja Vitryss!
Nu blev jag lite förvånad. Du har ju alltid gått i klinsch för mer självbestämmande & individualism... inte ett apatiskt kollektiv, planekonomi & diktatur .
Varför är hon farlig?
Greetz
NordLight |
haha,
Jo visst tror jag mycket på självstämmade och individualism, men Moderaterna är så grymma dubbelmoralister...
Seriöst, M vill alltså höja straffen för naroktika brott (grovt innehav ger redan nu ungefär 3 gånger så högt straff som om man kör ihjäl nån full.) Samtidigt vill dem låta alkohol, som är en betydligt farligare drog än många andra, vara tillåtet att sälja dygnet runt.
Hörde Bo Lundgren debattera rätt bra för varför alkhol ska kunna säljas dygnet runt, höll med om det mesta.
För att han sedan i nästa sekund förklarar hur hemskt och farligt allt knark är.
M vill mer eller mindre avveckla arbetsrätten. Dem öppnar för ett samhälle med fler klyftor.
Sen är jag iof ingen jätte sosse/vpk:are, jag är nog snarare en slags (till-vänster-om-mitten-liberal) 
Men min kärnfråga är just narkotika och hur det ska behandlas, därför kan jag inte rösta på M.
Kristina Axén Olin tycker t.ex att man inte ska ge pengar till tiggare, att det ska vara tillåtet för polisen att tvångstesta 12-åringar för narkotika utan föräldrarnas tillstånd, samt vill inhandla vattenkanoner för att peppra demonstranter med _fast_ polisstyrelesen i STHLM inte vill ha några och förstår att det leder till en upptrappning av våldet.
Jaja, tycker jag iaf, . Men men, om 4 år finns mitt parti, inget hyckleri där iaf, jag ska se över narkotikalagarna, sänka arbetsgivaragiften, höja biståndet, gratis kollektivtrafik, avveckla försvaret... jag har massa saker på min dagordning, 
___________________
Top Tunes:
Deepsky - Talk Like a Stranger (Skylark Dub)
Electric Tease - Tear It Up (Richard K's Ripped Remix)
Jose Zamora & C.Nemmo - Lochness (Dub Mix)
---
DanceSafe
|