ok lite allmänt.
för att bränna bin/cue rekomenderar jag cdrwin eller nero.
ELLER om man har nog stor hårddisk så behöver man inte bränna ut filerna utan köra dem i en emulerad cd-läsare. DVS man får en ny CD-läsare som läser ISO, BIN/CUE osv från hårddisken, detta sparar in ett flertal cd-skivor, spec för program som man bara installerar o aldrig använder skivan till igen.
Daemon tools... de verakr ha lite problem med hemsidan men härifrån kan ni få hem installationen iaf.
DAEMON TOOLS
sök efter den röda ikonen bredvid klockan efter installationen.
För att hålla borta virus finns det lite olika antivirus program, de flesta kostar pengar men finss att få tag på endå (hint: Direct Connect), annars kan man köra AVG anitvirus som e gratis för privat personer. Råd och rön hade ett test på antivirus i förförra nummret tror jag, sök på deras hemsida, de hade med ett gratis program som var rätt bra där.
AVG
För att hålla GATOR och annan skit på mattan rekomenderar jag ADAWARE. Det söker igenom datorn efter program som ligger o spionerar på din dator o ger dig fins små popups o annan skit.
adaware
sådär lite dator-allmänbildning...
|