return to tranceaddict TranceAddict Forums Archive > Archives > Classic old threads / Inactive Forums > Retired Forums > Europe - Sweden

Pages: 1 2 3 4 [5] 6 7 
VinterOS Turin - 2006 (pg. 5)
View this Thread in Original format
Laszlo
Någon som såg ryssarna idag? Jävlar i havet - det börjar likna det gamla sovjet på det glada 80-talet, de stackars kanadickerna visste ju inte vart de hade bakändan emellanåt. Har inte sett en sådan underhållande ishockeymatch på väääldigt länge...om överhuvudtaget någonsin...
Vizay
skulle inte vilja jämställa ryssarna med sovjets forna storhetskedjor, det var snarare kanadickerna som spelade urbota dåligt.
Dock inte sagt att ryssarna spelade dåligt, men superbra var dom inte.

Men jag börjar se ett skithäftigt finalscenario, Sverige - Finland. Som bäddat för att bli en riktig hockeyklassiker :D
reveal
quote:
Originally posted by St_Andrew
Icke att förglömma att vi kom till finalen i curling med idag! Så minst ett silver till :D


Blev visst guld istället :p
Riktigt spännande mot slutet, och efter de första stenarna i skiljeomgången såg det inte bra ut, men det fixade ju sig :D
zoric
Fan vad gött! :happy2:
St_Andrew
Jupp, riktigt jävla skönt :D Höll på att döda dom när dom spela super duper safe i åttonde omgången där och inte la upp en gard utan istället sköt på den på kanten dock!!

Måste oxå skryta med att Eva Lund jobbar på samma jobb som min morsa :p:p
RebeL9
hon som är reserv i curlinglaget är söt. synd att hon inte fick spela något :(
zoric


Peter Narup FTW :toothless
zoric
Mycket bra första period av Sverige. De spelade ganska bra och även om de släppte in ett ganska lätt mål så kom de tillbaka och fortsatte att kämpa för att senare ta ledningen.

Riktigt fin styrning av Axelsson på Lidströms pass/skott.
Vizay
oj oj oj fyfan vilken match det är, fortfarande nervös att svenskarna ska falla ihop helt men samtidigt lirar dom bättre än på mycket länge :)

Sverige som alltid i alla målsporter är så kända för att spela målsnålt, inte idag inte :)

och bröderna jönsons mål, fyfan va vackert :D
zoric
Första 8 minuterna av den första perioden var extremt bra och Sverige spelade fantastiskt. Man gör 3 mål och helt plötsligt har man gått från 2-1 till 5-1.

Sedan får vi en utvisning och tjeckerna får en chans att komma tillbaka i matchen något. Sedan dubblas antalet spelare i utvisningsbåset och vipps det är 5-2. Sedan gör tjeckerna även 5-3 och helt plötsligt börjar man tveka litegrann..

När Tjärnqvist senare får 2+2 blir man ännu mer osäker och tror att Tjeckien kommer att göra ytterligare ett mål och en reducering. Det blev inte fallet, utan vi lyckades klara oss ut ur den situationen efter mycket bra box-play.

Istället gör vi 6-3 genom Daniel Alfredsson efter en fantastisk framspelning av Per-Johan Axelsson. Det är där vi är nu.

Extremt bra första period och bara det faktum att det har blivit 9 mål på 2 perioder indikerar på en mycket intressant och underhållande match.

Nu över till den 3e perioden.

Vizay
7 - 3, vad ska man säga. Känns riktigt spännande inför finalen, hoppas verkligen vi får finland i finalen :D
zoric
Idag spelade Sverige extremt bra och var absolut värda segern utan tvekan. Vi var hetare än Tjeckerna och spelade mycket bra matchen igenom även om vi hade lite problem efter vår mål-period på 8 minuter i den 2a perioden.

Nyckeln till segern är nog när vi lyckades klara upp Tjeckiens 5 mot 4 Powerplay som de spelade i 4 minuter. Från det så började vi trycka på och till slut lyckades vi göra ett mål innan den 2a perioden var över.

Den 3e och sista perioden var ganska avspänd om man tar och jämför med de två tidigare.

Idag spelade samtliga bra, även om grovarbetarna får lite extra beröm, men även våra största stjärnor var riktigt bra ikväll. Det är så gött när de visar vägen!

Jag håller personligen på Ryssland mot Finland samtidigt som det skulle vara kul att få Finland i finalen.

Nu får vi hoppas på en fortsatt fin fortsättning.
CLICK TO RETURN TO TOP OF PAGE
Pages: 1 2 3 4 [5] 6 7 
Privacy Statement