|
Klotterplank (pg. 294)
|
View this Thread in Original format
| Glorie |
| quote: | Originally posted by reveal
Men iaf: Om det inte går att BEVISA ett brott (våldtäkt), hur ska man då kunna fälla någon för det? |
i det här fallet...
de borde ha dömt efter sitt sunda förnuft... och insett att
1) kvinnan anmäler... alltså kan det vara våldtäkt (av den anledningen att hon anmäler.)
2) det är en onormal situation och kvinnan vill förmodligen inte vara med om det... vilket hon inte ville..och
alltså utdöma straff för våldtäkt. de måste bli hårdare i sin bedömning alltså...och inte låta folk slippa igenom så lätt, bara genom att säga "ja trodde hon ville" |
|
|
| dj_hysterix |
| vilka jävla äckliga pervo-svin :wtf: :wtf: :wtf: :wtf: |
|
|
| reveal |
| quote: | Originally posted by Glorie
i det här fallet...
de borde ha dömt efter sitt sunda förnuft... och insett att
1) kvinnan anmäler... alltså kan det vara våldtäkt (av den anledningen att hon anmäler.)
2) det är en onormal situation och kvinnan vill förmodligen inte vara med om det... vilket hon inte ville..och
alltså utdöma straff för våldtäkt. de måste bli hårdare i sin bedömning alltså...och inte låta folk slippa igenom så lätt, bara genom att säga "ja trodde hon ville" |
Men principen om att man är oskyldig tills motsatsen bevisas då? Den måste ju följas, bara för att hon anmäler det som ett brott betyder ju inte det att det faktiskt var så... Enbart en anmälan räcker ju knappast som ett bevis.
(Nej, jag gillar fortfarande inte våldtäkter, vill bara påvisa problematiken.) |
|
|
| Glorie |
| quote: | Originally posted by reveal
Men principen om att man är oskyldig tills motsatsen bevisas då? |
Visst, det är en princip som efterföljs enligt svensk lag.. men!
Det kan ju finnas vissa fall, där det faktiskt inte finns bevis t.ex (om vi nu ska gå till extremiteter) typ, att alla bevis är undanröjda... i ett mordfall ex. visst finns det ändå en person som är skyldig då? bara det att de inte kan sätta dit honom....han är ju inte precis oskyldig jaja, jag vet att mitt resonemang om det här inte är vattentätt :)
| quote: | | Enbart en anmälan räcker ju knappast som ett bevis. |
Nej, rätt... (i just det här våldtäktsmålet vi diskuterade tänkte ja mer att domarna skulle dels se till anmälan.. dels till det onaturliga i fallet; att "fyra eller om de var sex (osäker) män våldförde sig på henne när hon var kraftigt berusad" Alltså använda sitt sunda förnuft.. komma till den slutsatsen att detta inte var nåt hon ville.. å döma för våldtäkt..
| quote: | | vill bara påvisa problematiken |
mmm, jag håller med på att det problematik...extrem sådan till och med.
du som har mkt bra att komma med. :) har du själv nå förslag på hur man ska komma runt problemet och vad man ska göra åt det faktum att 1/10 döms? bra undrar lite lätt.. Hur ska man lättare komma åt gärningsmannen? själv har jag ju slängt upp min teori om indicier.. å att man ska fråga sig själv om det är naturligt för en tjej eller inte? :) |
|
|
| reveal |
Svårt, eftersom allt i slutändan hänger på hur tjejen upplevde det hela. Men man kan inte lita blint på tjejen, man måste finna bevis också. Det du säger att det är "orimligt" att ha sex med fyra stycken på en gång kanske kan hjälpa att styrka hennes historia, men räcker knappast hela vägen ut. (I just detta fallet brukade hon faktiskt ha sex med många män samtidigt.)
Angående hårdare straff är jag inte säker på att det kommer att förebygga brott i detta fallet. Visst kanske det känns "skönare" att de som fälls verkligen får ett kännbart straff, men den som kan leva med att våldföra sig på någon, den lär ju knappast fundera över ett eventuellt straff före han begår gärningen.
Att bara en av tio fälls är sorgligt, men någon snabb och bra lösning på problemet har jag knappast. |
|
|
| Glorie |
| quote: | Originally posted by reveal
(I just detta fallet brukade hon faktiskt ha sex med många män samtidigt.) |
aha, det var mer än jag visste... :) generellt är det dock normalt att ha sex med en person.. inte flera. :)
| quote: |
men den som kan leva med att våldföra sig på någon, den lär ju knappast fundera över ett eventuellt straff före han begår gärningen.
|
sant sant... |
|
|
| St_Andrew |
| quote: | Originally posted by reveal
Angående hårdare straff är jag inte säker på att det kommer att förebygga brott i detta fallet. Visst kanske det känns "skönare" att de som fälls verkligen får ett kännbart straff, men den som kan leva med att våldföra sig på någon, den lär ju knappast fundera över ett eventuellt straff före han begår gärningen. |
precis... folk är så hämdlystna... =) och det är mkt värre att hamna i fängelse oskyldigt än att klara sig undan ett brott pga dålig bevisning... tycker jag iaf..
eftersom det e jävligt svårt att beivsa våldtäkter, oavsett hur bra rättsväsende man har, så tycker jag det e bättre att hålla sig undan ifrån våldtäkts situationer istället. |
|
|
| reveal |
| quote: | Originally posted by St_Andrew
så tycker jag det e bättre att hålla sig undan ifrån våldtäkts situationer istället. |
...iofs så undrar jag vad du menar med det. Det är väl knappast så att man räknar med att bli våldtagen? Eller ens tänker tanken? |
|
|
| AC. |
Till att börja med vill jag säga att jag hoppas att du, Glorie, inte blivit förblindad av Aftonbladet.se HÄXJACKT mot de såkallade.
Man är oskyldig tills det man dömts i en domstol, glöm aldrig det.
Våldtäkt är ett brott som allmänheten reagerar starkare på av naturliga skäl men det är inte en brott där en hårdare strafftilllämpning skulle kunna vara en förebyggande åtgärd. Upplysta parker osv är det däremot! Våldtäkt är ju av sin natur ett svårbevisat brott eftersom allt som oftast står ord mot ord. En polisanmälan ska inte göra DEN MINSTA SKILLNADEN i hurvida brottet verkligen har begåtts eller inte. Killen ska inte behöva spela in på band där tjejen medger sitt samtyckte till sex. Att en tjej är så berusad att hon inte kommer ihåg vad hon har gjort är inte det samma som hon inte har get sitt medtyckte till samlag. Glöm inte bort att även en kille kan vara så berusad att han inte förstår att igentligen kanske "uttnyttjar" en tjej, eller är det hon som kanske uttnyttjar honom eller utnyttjar de varandra? Som in ser och säkert förstår fungerar det inte med att skylla på att man var så berusad att inte kunna säga emot.
| quote: | Originally posted by Glorie
Om dömande instanser friar våldtäktsmän, säger man i praktiken att det
är OK att våldta en kvinna som:
- är berusad
- har urringat eller kort kjol
- är ensam ute på lokal, på väg hem eller i sitt eget hem
- är medvetslös
så länge förövaren kan säga: "Jag visste inte att hon inte ville."
|
Det där är igentligen bara skitsnack.
Så länge en tjej inte gör det klart att hon inte är intreserad av sex så är det faktiskt INTE våldtäkt!
| quote: | Originally posted by Glorie
lite mer salt i såren är att inte bara skulle männen få skadeersättning; 50 000 kronor vardera. De kunde också få (om de yrkade på det, vilket de kommer göra) pengar eftersom de gått miste om den lön (eftersom de satt häktade i två månader och inte kunde jobba) de annars tjänat.
|
Det är HELT rimligt. De blev friade, de ansågs inte skyldiga till våldtäkt och har altså fått stå ut med ett helvete och fått sitta häktade och således inte kunna jobba vilket inneburit ekonomiskaförluster. Anser du tex inte det är rimligt för tex för den person som satt oskyldigt häktad för mordet på Anna Lindh och fick sitt liv uthängt i media att han får ett visst skadestånd?
| quote: | Originally posted by Glorie
Jag tycker direkt att det ska klassas som våldtäkt om droger är inblandade
|
Heltokigt! Det finns faktiskt tjejer som killar som använder droger när de har sex utan att ha det minsta emot det.
| quote: | Originally posted by Glorie
(50 spermabesudlingar hade hittats i sängen)
|
Tja, det var ju inte bara en som höll på... Det finns ju trotts allt en anledning att man försöker byta lakan efter vissa nätter...
| quote: | Originally posted by Glorie
det är inte många kvinnor som går med på det precis... ingen skulle ja vilja säga |
Utan att gå djupare in på det vill jag bara säga att här har du helt fel.
| quote: | Originally posted by Glorie
rätten borde se till indicier |
Vilka då tänker du på? Att det var många fläkar med sperma i sängen?Kan ju inte direkt anses som onormalt med tanke på omständigheterna. Att hon dansat på krogen med en av de männen som földe med henne hem? Men i vilket fall som helst ska rätten se till fakta och undvika indicer. Ingen ska dömmas för att vara fel man på fel plats vid fel tidpunkt. förövrigt så kan vad som anses naturligt av dig vara något helt annat för någon annan.
Till sist så vill jag poängtera att jag inte säger att vad som skedde var våldtäkt eller inte. I juridiken är allt svart eller vitt tillskillnad från våra sinnen där man kan vara skyldig utan bevis vilket medför väldigt mycket ont i vårat samhälle. Anledningen att jag reagerar och skriver så mycket är för att jag vill försvara den svenskalagen! Inte de såkallade våldtäkts män. Lagarna i Sverige är bra och lika så är våran straffskala. |
|
|
| Vizay |
det enda jag vet å tänker uttala mig om i ämnet e att de senaste åren har en ny sexkultur baserad väldigt mycket på porren växt fram (saker som gruppsex, analsex och fetischismer osv osv är inte alls ovanligt)
ytterligare en sak som har växt fram är det amerikanska tänkandet när det gäller att tjäna pengar på allt och alla genom att driva en rättsprocess...
ville bara påpeka, märk väl att jag varken pekar ut någon som skyldig eller oskyldig... |
|
|
| mindshooter |
Håller med AC på de flesta punkter....oskyldig är oskyldigt..jag vet sälv flera tjejkompisar som haft sex med flera killar och tyckt om det. Finns inget fel i det. Sen är det klart att folk som har lite röka i kroppen ska kunna ha sex utan att åka dit för våldtäkt?
Har dock själv en tjejkompis som blev halvt våldtagen så jag vet hur hemskt sånt där är..sjukt svårt att avögra...än en gång vill jag skylle problemet på vårt samhälssystem...men det är jag det.. |
|
|
| Amplifire |
Riktigt klurig fråga det här med eventuella våldtäkter. Fortfarande tycker jag dock att man ska gå efter regeln "oskyldig till motsatsen har bevisats". Jag tror alldeles säkert att vissa anmälningar görs av tjejer som kvällen innan inte haft något emot sex/gruppsex, men vaknar dagen efter med en otrolig ångest över vad de gjort - och då väljer att skjuta över allting på killen/killarna. Jag vill inte på något sätt försvara de killar som verkligen utsätter tjejer för en våldtäkt, det är och förblir en brott som jag absolut tar avstånd ifrån och dessutom tycker väldigt illa om.
Problemet är väl att det nästan alltid blir ord mot ord, utan någon ordentlig teknisk bevisning. Vissa fall är mer eller mindre självklara dock, som t.ex. de anmälda våldtäkter som sker utomhus i parker, bostadsområden och liknande, där tror jag nog att flertalet av fallen som anmäls faktiskt är "riktiga våldtäkter" - även om det säkerligen finns fall när båda är med på det och det alltså inte handlar om en våldtäkt. Om man däremot tittar på de tillfällen när de påstådda övergreppen sker i mannens eller kvinnans hem så tycker jag det är betydligt svårare att avgöra vad som har hänt. Inte för att verka känslolös, dum eller något - men helt seriöst tror jag att många av de fall som anmäls faktiskt inte bottnar i ett brott.
Man ska akta sig för att dra förhastade slutsatser och märka folk som skyldiga innan man vet vad som egentligen hänt, om man blir oskyldigt anmäld kan det tyvärr ställa till stora problem - hela livet igenom. Så, jag kan ju avsluta med att åter igen säga att våldtäkter är hemska och att straffet för detta brott ska vara mycket hårt, men som sagt, det ska fortfarande finnas hållbara bevis för att ett brott verkligen ägt rum. Sen finns det ju dem som säger att det vore okänsligt att ställa vissa "känsliga" frågor till de utsatta tjejerna efter de har anmält en våldtäkt, bull säger jag, självklart ska man fråga allt som kan leda till att få en klarare bild av händelseförloppet.
Over and out... |
|
|
|
|